Sięgnij po atrakcyjne pożyczki, a twoje rachunki będą niższe

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Edyta Hanszke

Sięgnij po atrakcyjne pożyczki, a twoje rachunki będą niższe

Edyta Hanszke

Dobrze docieplone ściany i stropy oraz sprawne piece to sposób na niższe rachunki za ogrzewanie oraz czystsze powietrze.

Coraz więcej budynków prywatnych, instytucji publicznych, ale również bloków należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest docieplanych, wymieniane są w nich okna i drzwi oraz źródła ciepła. Wszystko po to, by rachunki za ogrzewanie były niższe, by zużywać mniej opału i mniej truć środowisko.

Na brak klientów nie narzeka Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, który ma specjalne pożyczki na ten cel, m.in. dla osób prywatnych i firm w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Województwie Opolskim. - Ruszył on rok temu i cieszy się niesłabnącą popularnością - mówi Piotr Soczyński, prezes WFOŚiGW w Opolu.

Program składa się z pięciu części: EKO-PIEC - wymiana źródeł ciepła w domach jednorodzinnych lub lokalach mieszkalnych (kotłowni lub palenisk o niskiej sprawności energetycznej, opalanych paliwem stałym) na nowoczesne o wyższej sprawności.

EKO-TERM - termoizolacja istniejących domów jednorodzinnych (wymiana okien, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych - w tym bram garażowych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, stropu nad ogrzewanymi pomieszczeniami, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą czy garażem).

Pożyczka jest nisko oprocentowana z możliwością umorzenia od 10 do 30 proc.

EKO-DOM - termomodernizacja domów jednorodzinnych wraz z wymianą źródła ciepła. OZE - zakup i montaż urządzeń wykorzystujących energię odnawialną w domach jednorodzinnych istniejących lub będących w budowie. Z programu mogą korzystać również właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych, jeżeli istnieją techniczne i prawne możliwości montażu instalacji OZE.

EKO-MŚP - poprawa jakości powietrza dla małych i średnich przedsiębiorców.

- Wymagany jest wkład własny w wysokości pięciu procent, ale limity kosztów kwalifikowanych inwestycji określone są w każdej części programu, maksymalny okres kredytowania wynosi 5 lat dla pożyczek poniżej 20 tys. zł i 10 lat - dla tych wynoszących 20 i więcej tysięcy - informuje Edward Gondecki, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Pożyczka jest nisko oprocentowana - 2,5 proc. w skali roku z możliwością umorzenia od 10 do 30 proc., w zależności od tego, na co została wzięta.

- Co ważne, pożyczka i jej umorzenie nie wiąże się z jakimikolwiek prowizjami i dodatkowymi opłatami - dodaje prezes Soczyński.

Od początku realizacji programu do połowy sierpnia br. do WFOŚiGW w Opolu wpłynęły aż 332 wnioski na łączną kwotę ponad 8,3 mln zł. W związku z tak dużym zainteresowaniem programem w siedzibie funduszu (ul. Krakowska 53, pokój nr 4) otwarty został punkt informacyjny dla zainteresowanych programem, w którym możliwe jest uzyskanie informacji o warunkach udzielania pożyczek, otrzymanie druków wniosku o pożyczkę i załączników oraz konsultacja w zakresie wypełnienia wniosku.

W lutym fundusz podpisał porozumienie z 70 opolskimi gminami o współpracy przy wdrożeniu programu i tam również można kierować się po informacje w tej sprawie.

Edyta Hanszke

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.