Sezon na narty w Czechach otwarty

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Sezon na narty w Czechach otwarty

Krzysztof Strauchmann

W piątek zaczął działać największy ośrodek narciarski w czeskich Jesenikach. Na święta ruszą kolejne. Mróz pozwala na sztuczne dośnieżanie tras zjazdowych.

- W piątek 16 grudnia otworzyliśmy sezon. Ośrodek będzie czynny codziennie oprócz 24 grudnia - powiedziała nam Iveta Floryckova z ośrodka narciarskiego K3 Sport w Koutach nad Desnou (35 kilometrów od granicy). - Ceny pozostają na poziomie z ubiegłego roku, ale do 18 grudnia mamy dla narciarzy 20 procent zniżki.

W Koutach czynna jest 2,5-kilometrowa czerwona, czyli trudna trasa Hrebenovka, 650-metrowa trasa przy górnej stacji kolejki oraz część snow parku.

Za cały dzień jazdy dorosły zapłaci tu 640 koron (ok. 110 zł), za jazdę tylko wieczorem, przy sztucznym oświetleniu (od 18 do 21) 260 koron (ok. 43 zł). Taniej będzie w mniejszym ośrodku Miroslav koło Lipowej - Łaźni. Tam za cały dzień jazdy zapłacimy 440 koron (73 zł). Dla narciarzy z Polski ten sezon będzie nieco droższy, bo korona umocniła trochę swój kurs wobec złotówki. Za 100 złotych kupimy ok. 15 koron mniej niż przed rokiem.

W Jesenikach, jak co roku, pierwszy już w listopadzie sezon rozpoczął wyciąg Proskil w Brannej. Po ociepleniu musiał jednak drugi raz zaśnieżać swoje stoki. Czynne są także stacje narciarskie na Ramzovej, bardzo popularnej wśród Polaków oraz w Dolni Morave pod Śnieżnikiem. Pozostałe korzystają z pięknej, słonecznej, ale też mroźnej pogody i nocami sztucznie dośnieżają swoje stoki. Na Pradziadzie, czyli najwyższym szczycie Jeseników, leży ok. 45 centymetrów naturalnego śniegu. To za mało, żeby uruchomić tamtejsze wyciągi, które nie mają instalacji dośnieżających. W niżej leżących ośrodkach jest ok. 30 centymetrów pokrywy śniegowej.

Większość wyciągów szykuje rozpoczęcie tegorocznego sezonu zimowego na przyszły tydzień, czyli na święta lub w sylwestra. Specjalnych nowości w tym sezonie narciarze jednak nie mogą się spodziewać.

Na Czerwonohorskiej Przełęczy otwarto nowy most nad szosą, który bezpiecznie łączy dwie części ośrodka narciarskiego. Otwarta jest także remontowana przez lato droga z CHS do Koutów. Kierowcy powinni uważać. Przypominamy, że w Czechach o tej porze trzeba obowiązkowo zakładać zimowe opony.

Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.