Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Serial Diagnoza TVN: Poznajcie blogera z Rybnika, który tłumaczy na śląski dialogi w serialu i uczy aktorów

Czytaj dalej
Aleksander Król

Serial Diagnoza TVN: Poznajcie blogera z Rybnika, który tłumaczy na śląski dialogi w serialu i uczy aktorów

Aleksander Król

Serial „Diagnoza” zyskuje na popularności. Wielka zasługa w tym Mateusza Sebastiana, twórcy bloga po śląsku belekaj.eu. To on jest konsultantem językowym i pomaga aktorom serialu „Diagnoza” godać po naszymu.

Jest pan rybniczaninem, przygotowuje śląskie dialogi dla bohaterów II sezonu serialu „Diagnoza”. Pamiętam, że zanim producenci zatrudnili pana jako konsultanta od języka śląskiego, Sonia Bohosiewicz mówiła, że wszystkie kwestie wymowy konsultowała ze swoją mamą. Po śląsku w pierwszej serii poradził też godać Michał Czernecki. Jak pan ocenia te próby, śląski z pierwszego sezonu „Diagnozy”?

Zacząłem oglądać serial „Diagnoza” głównie ze względu na to, że rozgrywa się w Rybniku. Bardzo się ucieszyłem, że w pierwszym sezonie ślonsko godka w ogólnopolskiej telewizji w ogóle się pojawiła. Bo my z natury lubimy narzekać, że ktoś coś źle wypowiedział, że jakieś śląskie słowo gdzieś nie pasuje. A trzeba docenić to, że to miejsce dla śląskiego języka zostało przewidziane w serialu i ta nasza kultura jest na arenie ogólnopolskiej prezentowana. A jeśli chodzi o śląski w pierwszym sezonie „Diagnozy”, to sam napisałem do produkcji, bo wydawało mi się, że aktorom mówiącym w serialu po śląsku brakuje czegoś ekstra. Bazowali wcześniej głównie na wiedzy mamy pani Soni…

… Michał Czernecki korzystał też z wyszukanego słownika online…

Rozmawiałem z nim na ten temat i przyznał, że tak po omacku trochę szukał. Słychać było, że serialowi Wanda i Sadzik potrafią po śląsku mówić, że ich aparaty mowy są do tego przystosowane, ale brakowało jakiegoś szlifu, który w związku z tym, że ci aktorzy na co dzień śląskiej mowy nie używają, był im potrzebny. Dlatego doszedłem do wniosku, że tak fajna produkcja zasługuje na to, by śląski również był na jak najwyższym poziomie. Zaproponowałem swoje usługi, a ponieważ od 4 lat prowadzę bloga po śląsku „Bele kaj”, to był on moim portfolio, które produkcji najwyraźniej się spodobało i tak zaczęła się współpraca z TVN.

Zaproponował pan im usługi tłumacza języka śląskiego?

Raczej wystosowałem maila z ofertą i dostałem odpowiedź, że są zainteresowani. Producenci prawdopodobnie przejrzeli to, co dotychczas przygotowałem, to był m.in. blog, kilka materiałów marketingowych po śląsku, które przygotowałem na własny użytek, typu Pokemony czy Netflix po śląsku.

W dalszej części:

 • O tym, jak śląskim posługuje się Zagłębiak Michał Czernecki
 • Jak radziła sobie Sonia Bohosiewicz
 • Jakiego języka najpierw uczył się Mateusz
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.