Seniorzy chcą pracować

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Seniorzy chcą pracować

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Rośnie aktywność zawodowa osób w wieku 60-64 lata. Pracodawcy też łaskawiej na nich patrzą. Na Opolszczyźnie te trendy nie są jeszcze tak widoczne, ale bezrobotnych 55+ również ubywa.

Barbara Krawiec z Opola ma 61 lat i szuka pracy w księgowości.

- Zrezygnowałam z etatu 10 lat temu, żeby pomóc córce, która urodziła bliźnięta, a miała już jedno małe dziecko. Mąż ma firmę, mogliśmy sobie na to pozwolić. teraz wnukom nie jestem już tak potrzebna, pieniędzy mi nie brakuje, ale doskwiera bezczynność - mówi pani Barbara. - W środę zajrzałam na stronę Wojewódzkiego Urzędu Pracy i od razu znalazłam dwie oferty dla księgowych, i to na umowę o pracę. Spróbuję.

Bierność zawodowa osób w wieku 55 lat i więcej, to jeden z poważniejszych problemów polskiego rynku pracy. Na Opolszczyźnie udział tej grupy w strukturze bezrobocia rósł z poziomu 6,3 proc. w 2005 roku, przez 12,1 proc. w 2010 do 20, 8 proc. w 2015 roku.

Ostatnie dane zdają się sugerować odwrócenie tej tendencji, ale jedynie w liczbach bezwzględnych. W marcu 2016 bezrobotnych 55+ mieliśmy 7756, a w marcu 2017 - 7340. Spadek widać też w liczbie bezrobotnych mających ponad 30 lat stażu - z 2012 w marcu ub. roku do 1700 w marcu tego roku. Mniej jest także szukających pracę przez okres ponad dwóch lat, a to właśnie w tej najstarszej grupie wiekowej pracy szuka się najdłużej. Eksperci twierdzą jednak, że wynika to z ogólnego spadku bezrobocia.

GUS opublikował niedawno wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności za pierwszy kwartał. W skali kraju widać wyraźny wzrost aktywności zawodowej osób w wieku 60-64. Pracuje już lub szuka pracy co trzecia osoba z tej grupy. Na korzyść seniorów działa malejące bezrobocie i demografia. Polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje, a to wymusza na pracodawcach podejście do tej grupy pracowników. Coraz bardziej od młodzieńczego entuzjazmu liczy się doświadczenie. Pracodawcy coraz częściej mają problem ze znalezieniem pracownika.

- Nie tylko więc szukają rąk do pracy w grupie 60 plus, ale też dobrze się zastanawiają, czy zwalniając starszego pracownika, znajdą na jego miejsce osobę młodą - uważa Bolesław Meluch, członek Rady Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

W skali kraju widać wyraźny wzrost aktywności zawodowej osób w wieku 60-64. Pracuje już lub szuka pracy co trzecia osoba z tej grupy

Na Opolszczyźnie jeszcze tego wyraźnie nie widać. - Na razie o zmianie podejścia może świadczyć fakt, że z treści ogłoszeń pracodawców znika hasło o „pracy w młodym zespole” - mówi Irena Lebiedzińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. W Opolu i powiecie opolskim liczby na razie nie potwierdzają popytu na najstarszych pracowników.

60-latki do roboty!

W dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na starszych pracowników będzie rosło w całej Europie. Obecnie osoby 65+ stanowią 18,5 proc. mieszkańców UE, a za pół wieku będzie ich 30 proc.

Aktywność zawodowa osób 60+ to bardzo pozytywne zjawisko. Poprawia kondycję systemu emerytalnego, bo więcej osób płaci składki na ZUS, a mniej pobiera emeryturę. Pozwala też wielu osobom w starszym wieku cieszyć się wyższym standardem życia.

Zdaniem Ignacego Morawskiego ze SpotData.pl im więcej osób w tym wieku pracuje, tym bardziej zmienia się kultura pracy i podejście pracodawców, ułatwiając pracownikom utrzymanie satysfakcjonującej pracy. Pracodawcy więcej mogą inwestować w pracowników 50+, wiedząc, że duży odsetek z nich pozostanie w pracy jeszcze dekadę. To zwiększa ich produktywność i płace.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.