Andrzej Drobik

Ścieżki widokowe nad koronami drzew. W Ustroniu mają taki pomysł

Spacer koronami drzew - taką atrakcję dla turystów chce przygotować kolej linowa Czantoria Spacer koronami drzew - taką atrakcję dla turystów chce przygotować kolej linowa Czantoria
Andrzej Drobik

Ścieżki widokowe nad koronami drzew i wieża widokowa mają powstać na Czantorii w Ustroniu. To inwestycja, która ma odmienić Czantorię i sprawić, że góra znów stanie się jedną z głównych atrakcji Beskidów.

W Ustroniu szykuje się jedna z największych inwestycji turystycznych od lat – Kolej Linowa Czantoria, spółka należąca do miasta, przygotowała projekt, który zakłada budowę tzw. ścieżki w koronach drzew.

– Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie dla zwiedzających spacerowej trasy edukacyjnej zainstalowanej na podporach w wierzchołkach drzew wraz z wieżą widokową, windą dla osób niepełnosprawnych oraz małą infrastrukturą edukacyjną i rekreacyjną – informują przedstawiciele Kolei Linowej Czantoria w Ustroniu.

Na tej popularnej wśród turystów górze, oprócz ścieżki edukacyjnej na wysokości koron drzew, mają powstać m.in. plenerowa mała siłownia, wiata grillowa oraz obiekt edukacyjno-restauracyjny. Ale to właśnie ścieżka i wieża widokowa ma stać się główną atrakcją tego miejsca.

W ustrońskim magistracie odbyło się spotkanie dotyczące planowanej inwestycji. Plan rozwoju ścieżki w koronach drzew przedstawił Wojciech Stasica, prezes zarządu firmy Techmaster Żywca, która zajęła się przygotowaniem wstępnego projektu i analizą rynku na jego potrzeby.

– Proces inwestycyjny może trwać do pięciu lat. Pierwsze dwa lata to wszystkie uzgodnienia i stworzenie projektów, trzy lata przewidzieliśmy na budowę ścieżki, choć może uda się ją wybudować w 24 miesiące – mówił Stasica.

Inwestycja umożliwi zwiedzanie i podziwianie krajobrazu z kładki zainstalowanej na stalowych słupach. Trasa ma przebiegać na różnych wysokościach, od 9 do 20 metrów nad poziomem gruntu. Wieża ma z kolei liczyć do 40 metrów.

– Z wieży widokowej i trasy spacerowej w wierzchołkach drzew będzie rozciągał się widok na okoliczne wzgórza beskidzkie oraz na cały Ustroń. Dodatkowo cała trasa zostanie wyposażona w elementy edukacyjno-przyrodnicze, tematycznie powiązane z miejscem lokalizacji trasy spacerowej – tłumaczą projektanci tej nowej atrakcji turystycznej. Co ciekawe, w ramach inwestycji zostanie stworzona także tzw. Grota Śpiących Rycerzy, nawiązująca do miejscowej legendy.

– Śpiący rycerze piastować będą opiekę nad miejscem schronienia i spędzania pory zimowej dla nietoperzy – mówią projektanci.
Jak tłumaczą, w ramach projektu stare zabudowania na Czantorii, od lat nieużywane, zostaną zmienione w grotę, w której zimować będą mogły nietoperze. To tylko część założeń ścieżki edukacji przyrodniczej, która będzie udostępniana m.in. dla szkół.

Nowa infrastruktura dostępna ma być także dla osób niepełnosprawnych – będzie przeszklona winda i wszystkie niezbędne podjazdy. Na razie nie wiadomo ile inwestycja miałaby kosztować, choć mówi się nawet o 20 milionach złotych. Tym bardziej, że sama budowa będzie bardzo trudnym technologicznie procesem.ą

Andrzej Drobik

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.