Iwona Kłopocka-Marcjasz

Samorządy wabią lekarzy, ale to do państwa należy ochrona zdrowia

Jeśli szpitalom nie uda się przyciągnąć i zatrzymać młodych lekarzy - ich problemy będą rosnąć. Fot. Archiwum Polska Press Grupy Jeśli szpitalom nie uda się przyciągnąć i zatrzymać młodych lekarzy - ich problemy będą rosnąć.
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Wysokie pensje, mieszkania albo dopłaty do nich, działki budowlane i stypendia. Tym samorządy powiatowe wabią lekarzy w obliczu groźby zamknięcia oddziałów szpitalnych. Nie jest łatwo, o czym przekonały się władze w Oleśnie i Kluczborku, gdzie trzeba było kilku tygodni, by skusić internistów 15-tysięcznymi zarobkami.

Problemy kadrowe Olesna i Kluczborka mają długą historię. Już 10 lat temu pisaliśmy o braku internistów. Dyrektorzy szpitali i zarządzające nimi powiaty stanęły pod ścianą, gdy na przełomie roku trzeba było zawiesić działanie oddziałów internistycznych.

- Lekarzy intensywnie szukaliśmy już dwa miesiące wcześniej, ale dopiero gdy w działania włączył się starosta i sprawę nagłośniły media, coś zaczęło się dziać - mówi Józef Maciołek, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.