Iwona Kłopocka-Marcjasz

Samorządy wabią lekarzy, ale to do państwa należy ochrona zdrowia

Jeśli szpitalom nie uda się przyciągnąć i zatrzymać młodych lekarzy - ich problemy będą rosnąć. Fot. Archiwum Polska Press Grupy Jeśli szpitalom nie uda się przyciągnąć i zatrzymać młodych lekarzy - ich problemy będą rosnąć.
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Wysokie pensje, mieszkania albo dopłaty do nich, działki budowlane i stypendia. Tym samorządy powiatowe wabią lekarzy w obliczu groźby zamknięcia oddziałów szpitalnych. Nie jest łatwo, o czym przekonały się władze w Oleśnie i Kluczborku, gdzie trzeba było kilku tygodni, by skusić internistów 15-tysięcznymi zarobkami.

Problemy kadrowe Olesna i Kluczborka mają długą historię. Już 10 lat temu pisaliśmy o braku internistów. Dyrektorzy szpitali i zarządzające nimi powiaty stanęły pod ścianą, gdy na przełomie roku trzeba było zawiesić działanie oddziałów internistycznych.

- Lekarzy intensywnie szukaliśmy już dwa miesiące wcześniej, ale dopiero gdy w działania włączył się starosta i sprawę nagłośniły media, coś zaczęło się dziać - mówi Józef Maciołek, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.