Rząd nie może „spalić” Brexitu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Jacek Deptuła

Rząd nie może „spalić” Brexitu

Jacek Deptuła

Brytyjczycy muszą równo traktować 3 miliony obywateli UE, bo w Unii ich samych jest 2 miliony. Agencja Bloomberg prognozuje, że Polska straci najwięcej na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Choć do rzeczywistego wystąpienia Wielkiej Brytanii jeszcze daleko, wciąż niejasne są konsekwencje Brexitu dla Polski i rodaków na Wyspach.

Wczoraj Bloomberg - największa na świecie agencja medialna specjalizująca się w analizach na temat globalnych rynków finansowych - poinformowała, że największym przegranym w Europie po Brexicie będzie Polska.

Tak uzasadnia swoją tezę: „Polska jest największym beneficjentem unijnej pomocy netto, a także największym w Europie dostawcą siły roboczej na Wyspy”. Według analizy agencji (jej autorami są Polacy), napływ Polaków do Wielkiej Brytanii zostanie zahamowany, a przyszłość pracujących tam rodaków stoi pod znakiem zapytania. Wyjście Brytyjczyków z Unii pozbawi europejski budżet dużych pieniędzy. Co roku Wielka Brytania wpłacała około 13 miliardów funtów, a Polska pięć razy mniej.

- A skoro jesteśmy największym beneficjentem unijnego programu, zapewne stracimy najwięcej - mówi dr Michał Dulak, ekspert ds. europejskich z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Nie wiadomo także, czy przyznane już Polsce ponad 300 miliardów złotych na lata 2014-2020 zostaną naruszone. Miejmy nadzieję, że do zmniejszenia tych kwot nie dojdzie. Ale rozmowy na temat szczegółów wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE trwać mają około dwóch lat.

Jedno wiadomo na pewno - dla Europy Wschodniej unijna pomoc to coś w rodzaju powojennego planu Marshalla, który - na żądanie Stalina - nie objął zwasalizowanych krajów.

Dr Michał Dulak nie ma wątpliwości, że w tej sprawie muszą działać ponadpartyjnie Polacy w Komisji Europejskiej, w Parlamencie Europejskim i nasi lobbyści. Korzyści z wykorzystywania europejskich programów są bowiem dla Polski ogromne. W ciągu dekady wydajność gospodarcza podwoiła się dzięki nowoczesnym technologiom.

A co z polskimi pracownikami na Wyspach? - Unijni liderzy zapowiadają twarde stanowisko w sprawie wszystkich pracujących w Wielkiej Brytanii obcokrajowców - tłumaczy dr Michał Dulak. - Na pewno nie będzie tak, że brytyjski rząd wybierze sobie wygodne obszary do negocjacji, a niewygodne pominie. Bardzo ważne jest stanowisko Polski - rząd musi się pilnować, żeby nie wybiec, jak to się mówi w piłce nożnej, na pozycję spaloną.

Bruksela zapowiada twardą walkę o prawa 3 milionów obywateli Unii pracujących i mieszkających na Wyspach. Komisja Europejska ma bowiem mocne argumenty - w krajach UE mieszka ponad 2 miliony Brytyjczyków, w tym około pół miliona w Hiszpanii, 350 tysięcy we Francji i setki tysięcy w pozostałych krajach. Ludzie ci muszą mieć zagwarantowane takie prawa jak obywatele UE.

Eksperci Bloomberga w wielu miejscach raportu podkreślają, że stanowisko rządu Beaty Szydło musi być jasne - nie można z jednej strony osłabiać Unii, a z drugiej czerpać z niej, nie zważając na krytykę związaną choćby z Trybunałem Konstytucyjnym. - Rząd nie może doprowadzić do izolacji Polski w Unii - podkreśla krakowski ekspert. - Musimy uczestniczyć w unijnym obiegu informacji, w negocjacjach na temat warunków Brexitu. To niełatwa próba dla gabinetu Beaty Szydło.

Jacek Deptuła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.