Rząd kazał obniżać pensje samorządowcom, ale radni nie chcą tego robić

Czytaj dalej
Fot. Archiwum powiatu krapkowickiego
Radosław Dimitrow

Rząd kazał obniżać pensje samorządowcom, ale radni nie chcą tego robić

Radosław Dimitrow

Rząd zapowiedział, że do 1 lipca tego roku wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i starostowie będą mieli obniżone wynagrodzenie o 20 proc. Wykonanie cięć zlecił radnym poszczególnych samorządów, ale już wiadomo, że w wielu to nie nastąpi.

Jednym z pierwszych samorządowców w Polsce, który na mocy rozporządzenia Rady Ministrów miał być pozbawiony części dotychczasowej pensji jest Maciej Sonik, starosta krapkowicki i lider PO w powiecie (zarabia 13,5 tys. zł brutto).

Powiatowi radni zajęli się wysokością jego wynagrodzenia na ostatniej sesji, ale głosowanie miało zaskakujący finał. Radni albo w ogóle nie głosowali, albo zgłosili przewodniczącemu, że się wstrzymują.

 • Wiele wskazuje na to, że przynajmniej w części opolskich gmin i powiatów mogą się pojawić problemy z obniżaniem pensji samorządowcom
 • Co będzie, jeśli radni nie zastosują się do rozporządzenia rządu?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.