Krzysztof Ogiolda

Ryszard Wittke: Na pocztówkach ożywa świat, który odszedł

Ryszard Wittke zaczyna dzień i kończy oglądaniem swojej kolekcji. Składają się na nią zarówno własne pocztówki i zdjęcia, jak i skany zbioru zgromadzonego Ryszard Wittke zaczyna dzień i kończy oglądaniem swojej kolekcji. Składają się na nią zarówno własne pocztówki i zdjęcia, jak i skany zbioru zgromadzonego przez wujów w Niemczech.
Krzysztof Ogiolda

Ryszard Wittke z Tułowic utrwalił i przechowuje kolekcję swoich mieszkających w Niemczech wujów. Przez kilkadziesiąt lat zgromadzili oni tysiące pocztówek i zdjęć, głównie przedwojennych. Powstała z nich panorama Śląska od Kłodzka po Zawadzkie.

Razem z panem Ryszardem oglądamy fragmenty zbioru. Z konieczności pobieżnie, bo mamy na to kilka godzin, a na dokładne obejrzenie całości trzeba by pewnie tygodni.

Czasem wzrok przykuwają budowle. Opolski plac Wolności, sfotografowany z wieży kościoła Franciszkanów, ze śladami po zburzonym gmachu Rejencji Opolskiej właścicielowi zbioru kojarzy się z ruinami starożytnej Pompei. Urokliwie wygląda kościół „na górce” ze zwężonymi w porównaniu z obecnymi czasami schodami. Ale często jeszcze bardziej fascynujący od budowli są ludzie.

 • Kolekcja Ryszarda Wittke i jego wujów to najprawdopodobniej największy zbiór fotografii i pocztówek przedwojennego Śląska.

 • CZYTAJ ARTYKUŁ I ZOBACZ GALERIĘ UNIKALNYCH ZDJĘĆ
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.