Rynek nieruchomości. Nowy pomysł rządu - ulga podatkowa na zakup pierwszego mieszkania lub budowę domu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Przemysław Zańko-Gulczyński

Rynek nieruchomości. Nowy pomysł rządu - ulga podatkowa na zakup pierwszego mieszkania lub budowę domu

Przemysław Zańko-Gulczyński

Ministerstwo Rozwoju rozważa wprowadzenie nowej ulgi dla osób kupujących pierwsze mieszkanie lub budujących dom. Swój pomysł na taką ulgę mają też deweloperzy.

Ulga podatkowa dla osób kupujących lub budujących nieruchomość to najnowszy pomysł Ministerstwa Rozwoju. Resort chce wesprzeć osoby do 35. roku życia w zakupie mieszkania na rynku pierwotnym lub w budowie domu na własnej działce, umożliwiając odliczenie kwoty kilku tysięcy złotych. Na razie jednak powstał dopiero projekt nowych przepisów.

Ulga na zasiedlenie

Nowa ulga podatkowa, nazwana w rządowym projekcie ulgą na zasiedlenie, miałaby ułatwić zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wybudowanie domu na własnej działce..

Propozycja wprowadzenia takiej ulgi pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Rozwoju. Miałaby ona być przeznaczona dla osób do 35. roku życia. W przypadku pary liczyłby się wiek młodszego z małżonków.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, wysokość nowej ulgi w podatku PIT zależałaby od kilku czynników, m.in. wielkości rodziny - im więcej dzieci, tym wyższa miałaby być ulga. Na wysokość kwoty, jaką można by było odliczyć od dochodu, wpływałaby też wysokość kosztów w budownictwie mieszkaniowym.

Od 4597 zł dla singla

Proponowana ulga jest jednak stosunkowo niska - od 4597 zł dla singla do maksymalnie 12 641,75 zł dla małżeństwa z trójką dzieci. W obliczu faktu, że za nowe mieszkanie czy wybudowanie domu trzeba dziś zapłacić kilkaset tysięcy złotych, to nie wiele Co więcej, ulga na zasiedlenie nie weszłaby w życie szybko. W projekcie podano, że ustawa wprowadzająca ulgę miałaby być gotowa dopiero w III kwartale 2020 r., a zaczęłaby obowiązywać jeszcze później.

Jak zapowiada rząd, nowa ulga podatkowa miałaby nie tylko wspomóc zakup mieszkania czy budowę domu, ale również działać stymulująco na rynek budowlany. W dalszej perspektywie projektowana ulga miałaby też wpłynąć korzystnie na tworzenie PKB.
Nie jest to jedyny pomysł na ulgę podatkową, jaki pojawił się w odpowiedzi na pandemię koronawirusa z Wuhan. Jak podała w maju 2020 r. „Gazeta Wyborcza”, Polski Związek Firm Deweloperskich przedstawił rządowi własną propozycję ulgi na zakup mieszkania. Jej zadaniem byłoby podtrzymanie słabnącego przez pandemię popytu na nieruchomości.

Według ich pomysłu nabywca mieszkania mógłby w ciągu pięciu lat po jego zakupie skorzystać z ulgi dochodowej, obliczanej od limitowanej kwoty na kupno nieruchomości. Jaka byłaby to kwota? Tego deweloperzy nie określili, podali jednak, że ich zdaniem powinna ona zależeć od metrażu nabywanego mieszkania oraz od wskaźnika ceny zakupu metra kwadratowego lokalu mieszkalnego w danym mieście.

Przemysław Zańko-Gulczyński

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.