Ruszyła kampania wyborcza 2018. Przedwyborcza walka pod dywanem

Czytaj dalej
Piotr Guzik

Ruszyła kampania wyborcza 2018. Przedwyborcza walka pod dywanem

Piotr Guzik

Radna Elżbieta Bień, która od ponad 2,5 roku jest poza klubem PO w radzie miasta, znowu ma być „jedynką” na którejś z list. W Platformie słyszymy, że dyspozycja przyszła z samej góry. W partii wrze. Na prawicy też zgrzyty. Nadal trwa tam wojna frakcji o to, kto powinien mieć pierwsze miejsce na liście w opolskim okręgu do sejmiku.

Wieść o tym, że Elżbieta Bień ma otrzymać pierwsze miejsce na jednej z list Koalicji Obywatelskiej, w której skład wchodzą Platforma i Nowoczesna, napsuła krwi części działaczy tego pierwszego ugrupowania kilka dni temu. Radna Bień miała je sobie bowiem załatwić poprzez znajomość z matką Grzegorza Schetyny, krajowego lidera PO.

- Ela od końca 2015 roku jest poza klubem Platformy w radzie miasta. Wielokrotnie głosowała inaczej niż nasi radni, popierała za to działania prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Za coś takiego powinna ją spotkać kara. Tymczasem jej się upiecze - komentuje jeden z polityków PO.

Odejście z klubu, nie z partii

Elżbieta Bień opuściła klub PO w radzie miasta pod koniec 2015 roku. Oprócz niej zrobili to również Marzena i Krzysztof Kawałko. Tym samym klub PO zmniejszył się z dziewięciu do sześciu radnych. Rodzeństwo Kawałko rzuciło też wtedy legitymacjami partyjnymi. Elżbieta Bień swoją zachowała.

Jak słyszymy w partii, odejście Elżbiety Bień z klubu spowodowane było tarciami z jego przewodniczącym, Zbigniewem Kubalańcą. - Oni po prostu nadawali na innych falach. Poza tym Ela miała ambicje, by piastować jakąś eksponowaną funkcję w radzie, ale Zbyszek nie chciał do tego dopuścić - opowiada działacz PO.

Na niekorzyść radnej Bień w oczach wielu partyjnych kolegów przemawia też fakt, że jeszcze będąc w klubie, potrafiła głosować wbrew dyscyplinie. Tak było chociażby późną jesienią 2015 roku, kiedy Platforma krytykowała władze miasta za podwyżkę stawek za dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Klub PO głosował przeciw, za to Elżbieta Bień ją poparła. Podobnie było w przypadku drugiej podwyżki, jesienią 2016 roku, gdy już była poza klubem.

Elżbieta Bień w opolskiej PO budzi kontrowersje. Z jednej strony przez większość kadencji była poza klubem PO. Z drugiej - w przeszłości osiągała dobre wyniki.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Piotr Guzik

Opolanin z urodzenia. Stara się, by mieszkańcy byli na bieżąco z tym, jak zmienia się Opole. Za pomocą zdjęć i filmów dokumentuje jego metamorfozy, które w codziennym zabieganiu mogą umykać. Zagląda tam, gdzie nie każdy może bądź chce wejść - na place budowy i do niszczejących konstrukcji. Opisuje działania i plany władz, jak i reakcje mieszkańców na ich poczynania. Śledzi działalność lokalnych polityków i pisze o tym, o czym niekoniecznie chcą mówić otwarcie, a co pozwala lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.