Rośnie liczba wirusowych zachorowań na Opolszczyźnie

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Rośnie liczba wirusowych zachorowań na Opolszczyźnie

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Co dziesiątego kierowcę opolskiego MZK rozłożyła grypopodobna choroba. Przychodnie są pełne zakatarzonych ludzi. Najczęściej chorują małe dzieci.

Jesteśmy w środku chorobowego sezonu. Od października na Opolszczyźnie wyraźnie rośnie liczba wirusowych zachorowań. W październiku było ich 4800, w listopadzie już prawie 5100, a w grudniu ponad 5700.

W Miejskim Zakładzie Komunikacji w Opolu choruje już około 10 procent kierowców. To duży problem, bo po powiększeniu Opola przewoźnik realizuje znacznie więcej kursów.

Przychodnie pękają w szwach. W NZOZ “Malinka” w środę do godz. 11 każdy z lekarzy zdążył już przyjąć po 30 pacjentów.

- Od świąt widzimy ogromny wzrost zachorowań. Normalnie lekarz przyjmuje 4-5 pacjentów na godzinę. Teraz to jest niewykonalne, bo chorych mamy dwa razy więcej. Do pediatrów w środę przed południem zarejestrowało się po 40 dzieci - mówi Brygida Gołyga, dyrektor przychodni “Centrum” w Opolu. - W pierwszym tygodniu stycznia wirus położył do łóżka także część naszych lekarzy i mieliśmy spory problem. Na szczęście po drodze był przedłużony weekend i teraz już wszyscy wrócili do zdrowia i do pracy.

Kolejka przed drzwiami do internistów przesuwa się jak taśma produkcyjna, ale też wszyscy przychodzą z takimi samymi objawami: kaszel, zatkany nos i gorączka.

- Zaczęło mnie “rozbierać” w czwartek, a w piątek już miałam 38,6 stopnia C. Wystarczyły jednak dwa dni w łóżku, witaminki na wzmocnienie odporności i herbata z cytryną - mówi 20-letnia Dominika z Opola.

Najczęściej ofiarą wirusa padają dzieci. Na 1486 przypadków zachorowań odnotowanych na Opolszczyźnie w pierwszym tygodniu stycznia, najliczniejszą grupę - 270 osób - stanowiły maluchy do lat 4. W tej grupie wiekowej zapadalność wynosi prawie 90 na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy średnia wojewódzka to 21 na 100 tysięcy.

Widać to w przedszkolach. - W mojej grupie na 22 dzieci obecnych jest 14, a więc co trzecie choruje. Podobnie jest w innych grupach - mówi pani Gabriela, nauczycielka w przedszkolu nr 5 przy ul. Sienkiewicza w Opolu.

- U mnie najpierw zachorowała 4-letnia Ala, potem 8-letnia Tosia. Żona poszła z ich powodu na chorobowe i szybko złapała wirusa. Teraz mam w domu szpitalik - mówi Robert Podlodowski z Opola i profilaktycznie łyka rutinoscorbin.

Sanepid co kilka dni aktualizuje dane spływające z całego województwa od lekarzy POZ, ale statystyki obejmują łącznie grypę i inne wirusowe choroby do niej podobne. W całym kraju od 5 września 2016 pobrano od pacjentów 84 próbki do badań i w 11 przypadkach wykazały one obecność wirusa grypy A, a w 3 - parainfuenzy.

Na Opolszczyźnie próbek od nikogo nie pobrano. Jesteśmy też jedynym województwem, w którym z grypą lub jej podejrzeniem nie trafił do szpitala ani jeden pacjent. Dziennie w naszym regionie wirus dopada 21 osób (na 100 tys. mieszkańców), podczas gdy średnio w kraju - aż 49 osób. Lepiej nie wybierać się na Mazowsze, Pomorze, Podlasie i Wielkopolskę, bo tam zachorowań jest najwięcej.


Opolskie jest jedynym województwem, w którym z grypą lub jej podejrzeniem nie trafił do szpitala ani jeden pacjent.

Jeśli utrzyma się dotychczasowe tempo zachorowań, to w styczniu wirusowi ulegnie niespełna 6 tys. Opolan. Rok temu było 5,2 tys, w 2015 - 2,9 tys. Chociaż chorujących jest więcej, to i tak bez porównania mniej, niż w rekordowym 2013 roku, kiedy w styczniu na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 20 tysięcy mieszkańców województwa.

W przypadku wirusów leczenie jest objawowe. Lekarze zwracają jednak uwagę na sytuację, gdy po chwilowej poprawie następuje gwałtowne pogorszenie. To może oznaczać, że do gry wkroczyły bakterie. Nie wolno tego bagatelizować i wrócić do lekarza, który prawdopodobnie przepisze antybiotyk.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.