Edyta Hanszke

Rośliny, które korzystnie wpływają na powietrze w naszym domu

Zieleń dobrze wpływa na powietrze, ale też na naszą psychikę - przekonuje  pani Katarzyna. Fot. Archiwum prywatne Zieleń dobrze wpływa na powietrze, ale też na naszą psychikę - przekonuje pani Katarzyna.
Edyta Hanszke

Sansewieria, zanokcica gniazdowa, zielistka Sternberga - o tym, dlaczego warto mieć je na parapecie, mówi Katarzyna Bartoszek-Bober, właścicielka kwiaciarni z Kędzierzyna-Koźla.

Substancje, które na co dzień mogą powodować bóle głowy, senność, podrażniają wzrok i nasilają alergie, to m.in.: formaldehyd, benzen, tlenek węgla, trichloroetylen, amoniak, ksylen, toluen - wylicza Katarzyna Bober-Bartoszek z kwiaciarni Kwiaciara z Kędzierzyna-Koźla. - Szkodliwe związki chemiczne pochodzą nie tylko ze spalin samochodów czy kominów nieprawidłowo ogrzewanych domów. Wydobywają się także m.in. z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb, lakierów, klejów - zauważa.

Dobierając odpowiednie rośliny, możemy sami zadbać o jakość powietrza w naszym domu czy miejscu pracy.

Do takich roślin należą:

Sansewieria, inaczej wężownica - oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu; lubi i miejsca słoneczne, i zacienione; dobrze filtruje powietrze w miejscach mocno zanieczyszczonych; zimą należy ją podlewać raz na 2 tygodnie, latem - raz na tydzień, małymi ilościami wody, nadmiar powoduje gnicie końcówek liści. Uwaga! - należy ją trzymać poza zasięgiem dzieci.

Zanokcica gniazdowa - oczyszcza powietrze z formaldehydu; dobrze filtruje, ale też nawilża powietrze, lubi miejsca półcieniste i miękką, odstaną wodę do podlewania; podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale bez wody w osłonce.

Zielistka Sternberga - oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu; najlepiej służy jej światło rozproszone, ale poradzi sobie i w miejscach zacienionych, i słonecznych; podlewanie: zimą raz w tygodniu, latem - 2-3 razy; lekko szkodliwa po spożyciu.

Bluszcz pospolity - oczyszcza powietrze z formaldehydu, spalin samochodowych, benzenu, ksylenu, toluenu; gatunki o barwnym liściu lubią miejsca słoneczne, inne - światło rozproszone, dobrze znosi też miejsca zacienione; zimą należy podlewać ją raz w tygodniu, latem - 2 razy, nie lubi nadmiaru wody ani przesuszenia, dobrze jest zraszać liście; uwaga - trujący dla ludzi, więc przycinanie lepiej wykonywać w rękawiczkach.

Skrzydłokwiat - oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i acetonu; lubi stanowiska półcieniste i cieniste; podlewanie: w okresie kwitnienia - dosyć obficie, latem nawet do 3 razy w tygodniu, zimą - oszczędniej; szkodliwy po spożyciu.

Diffenbachia - oczyszcza powietrze z ksylenu i toluenu, stanowisko: jasne do półcienistego, podlewanie: dosyć obficie, najlepiej miękką wodą. Przeschnięcie bryły powoduje zasychanie brzegów liści. Uwaga! Sok z diffenbachii jest trujący, zawiera strychninę.

Anturium - oczyszcza powietrze z formaldehydu; wymaga stanowiska ciepłego i nasłonecznionego, choć osłoniętego przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni; w okresie wegetacji podlewamy obficie letnią i miękką wodą; należy unikać kontaktu skóry i oczu z sokiem rośliny.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Nowej Trybuny Opolskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Nowej Trybuny Opolskiej
  • codzienne e-wydanie Nowej Trybuny Opolskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.