Rolnicy wołają o pomoc. Tak ciężkiego roku nie było od dawna

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radosław Dimitrow
Krzysztof Ogiolda

Rolnicy wołają o pomoc. Tak ciężkiego roku nie było od dawna

Krzysztof Ogiolda

W tym roku susza dotknęła nie tylko Śląsk Opolski i całą Polskę. Ucierpiały od niej także Niemcy, Francja i Rosja - mówi Herbert Czaja, prezes Opolskiej Izby Rolniczej.

Czas żniw i okres po żniwach sprzyja podsumowaniom. Jaki rok rolnicy mają za sobą?
Tak złego roku nie pamiętam. Susze się zdarzały zawsze. Na Śląsku Opolskim mieliśmy trudne lata – 2000, 2003, 2006. Ale dotkliwość tej suszy była mniejsza niż teraz. No i mniejsza skala. W tym roku susza dotknęła praktycznie całą Polskę, a także Rosję, Niemcy i Francję. Straty wywołane przez brak deszczu są przeogromne.

Ile jest prawdy w tym, że plony zbóż mogą być niższe od ubiegłorocznych nawet o 60 procent?
Odpowiem na własnym przykładzie. Teoretycznie – jak na całej Opolszczyźnie – nie było u mnie suszy i nie było podstaw, żeby szacować straty. Tymczasem plony wyglądają tak, że jak w innych latach napełniłem przyczepę jęczmieniem, to masa tego ziarna wynosiła 17 ton. W tym roku zaledwie 13 ton. To oznacza, że zboże, które udało się zebrać jest – przy tej samej objętości - o 25 procent lżejsze. Ale to tylko jedno źródło strat. Bo jeśli w dobrym roku zapełniałem przyczepę ziarnem zebranym z około 3 hektarów, to teraz potrzebowałem na tę ilość ziarno z 5 hektarów. Wielu rolników skarży się, że ich kłosy żyta były wypełnione ziarnem tylko w połowie. Kukurydza często nie ma kolb wcale albo jest w nich ledwo po kilka ziarenek. Bardzo wielu rolników ma w tym roku plony niższe o 60, a nawet o 70 procent.

 • Na Śląsku Opolskim rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu suszy, mają bardzo małe szanse na otrzymanie odszkodowania
 • Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich już od października zależy bardziej od Warszawy niż Brukseli
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.