Rolnicy alarmują: Jest źle. Wymarzło sporo ozimin!

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Ewelina [email protected]

Rolnicy alarmują: Jest źle. Wymarzło sporo ozimin!

Ewelina [email protected]

Gospodarze z Kujaw i Pomorza chcą powołania komisji do szacowania strat. Co na to wojewoda, który spotkał się z nimi w Przysieku?

- Pogoda uparła się na nasze województwo - stwierdził Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Jak wynika z wstępnych informacji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w regionie są miejsca, gdzie nawet połowa zasiewów zbóż może być zniszczona.

Rolnicy, którzy zjechali w piątek do Przysieka, apelowali o powołanie komisji do oszacowania strat. Ich uwag wysłuchali wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

- Szacuje się, że na naszym terenie wymarzło około 30-40 proc. rzepaku - podkreślił Kierzek. - Musimy rozmawiać o formach wsparcia dla gospodarstw. Niestety, nie wszystkie są ubezpieczone.

- Sytuacja faktycznie jest trudna: zeszłoroczna susza, teraz wymarznięcia. Wiemy, że trzeba sprawnie działać - przyznał Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. -Jutro w ministerstwie rolnictwa zostanie zorganizowane spotkanie przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, którzy będą wdrażać powoływanie komisji.

Wojewoda podkreślił, że nie dojdzie do sytuacji, która miała miejsce przy zeszłorocznym szacowaniu strat. - Ona zamyka się w jednym słowie: skandal - przyznał. - Powołaliśmy kontrolę wewnętrzną w urzędzie wojewódzkim, ale nie po to, żeby szukać winnych, ale żeby wyciągnąć wnioski.

Dopłaty do każdego hektara przesiewanego, niskooprocentowane kredyty - to oczekiwania rolników. Ich postulaty trafią na biurko ministra Krzysztofa Jurgiela. Dariusz Kurzawa podkreślił, że zostały zwiększone środki na doświadczalnictwo odmianowe. - Będziemy rozmawiać o tym, by pula była jeszcze większa.

Na polskich polach zostało zniszczonych ok. 10 proc. zasiewów zboż.

Ewelina Sikorska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.