Rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczęty

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Marcin Zawadzki

Rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczęty

Marcin Zawadzki

Nadanie profesorowi Normanowi Daviesowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetniło uroczystości inauguracji roku akademickiego 2019/2020, które 1 października odbyły się w Auli UMK.

Wydarzenie otworzyło wystąpienie inauguracyjne JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, który podkreślił, że rok akademicki 2019/2020 będzie wyjątkowym czasem dla naszego Uniwersytetu:

- Rozpoczynamy go z nową strukturą wydziałów, instytutów i katedr. Będziemy wdrażać ostatnie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego i nauki, na dobre zaczną działać regulacje, które przygotowywaliśmy i przyjęliśmy w ostatnich miesiącach - mówił JM Rektor.

- Czekamy na decyzje, które na długo określą naszą przyszłość i pozycję. Wreszcie będziemy świętować rocznice ważne dla wzmacniania tożsamości naszej wspólnoty. Za kilka dni powinniśmy poznać wyniki pierwszego konkursu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Jestem przekonany, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika znajdzie się w gronie kilku polskich uczelni, które otrzymają status uczelni badawczej. To nie tylko prestiż. To zupełnie nowe możliwości rozwoju, zwiększania efektywności naukowej i współpracy międzynarodowej, wreszcie przyciągania najzdolniejszych studentów i najlepszych naukowców.

Szczególnym punktem uroczystości było nadanie tytułu honoris causa UMK profesorowi Normanowi Daviesowi. Znakomity brytyjski historyk wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Historia, nauka i humanistyka”, podczas którego wspominał m.in. swoją pierwszą wizytę w Toruniu i spotkanie z prof. Karolem Górskim, wybitnym mediewistą z UMK.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zawadzki

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.