Rodem z historii, literatury, inspirowane naturą - 46 wystawa stołów w łódzkim Gastronomiku

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Jach
Magdalena Jach

Rodem z historii, literatury, inspirowane naturą - 46 wystawa stołów w łódzkim Gastronomiku

Magdalena Jach

Lata 20. ubiegłego wieku, czasy PRL-u, „Wesele” Wyspiańskiego, „Gwiezdne wojny”, „Kubuś Puchatek”, „Kraina Lodu”, podróże, motocykle oraz natura – to tylko niektóre z inspiracji młodzieży, która prezentuje swoje pomysły na 46. Wystawie Stołów Okolicznościowych i Niekonwencjonalnych w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Sienkiewicza.

Tradycyjnie wystawa promuje szkołę podczas tzw. dni otwartych. Można było podziwiać ją we wtorek 10 grudnia, ale też dziś - 11 grudnia – w godz. 9.30-15.30.

– Lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku były piękne – podoba nam się tamta muzyka, szkło, stroje – mówią Julia, Anna, Krzysztof i Kamil z klasy IIId technikum, którzy zaaranżowali nie tylko stół, ale cały kącik – z meblami z tamtej epoki włącznie. – Oryginalne eksponaty gromadziliśmy przez cały rok. Sami świetnie się czujemy w tym klimacie, jak byśmy cofnęli się czasie.
Ich koleżanki – Wiktoria, Klaudia, Julia i Izabela – natomiast przygotowując swój stół posłużyły się opisem z „Wesela”. Nie mogło zabraknąć Chochoła, skrzypiec, a one same wcieliły się w role bohaterek dramatu.

– Jednym z dominujących trendów dziś jest natura – zwraca uwagę Klaudia Balcerowska, nauczycielka przedmiotów zawodowych. – Na stołach znajdziemy naturalne plastry drewna, szyszki, suszone zboża, owoce, jutę, płótno.

– Wykorzystałyśmy żywy bluszcz projektując stół dla pary młodej – m ówią autorki Marta i Laura z klasy IIc technikum. – Połączyłyśmy go z bielą obrusu, delikatnym różem w dodatkach oraz błyskiem – całość oddaje to, co nam się podoba – styl glamour.
Przed świętami nie mogło zabraknąć stołów wigilijnych oraz bożonarodzeniowych. W wielu z nich młodzież oddała hołd tradycji – białym obrusom, zielonym, czerwonym, złotym dodatkom. Ale pojawił się też elegancki stół świąteczny utrzymany w modnych szarościach. Były stoły sylwestrowe oraz zaręczynowe.

Wystawie towarzyszy szereg dodatkowych atrakcji – m.in. „Akcja Inspiracja”, polegająca na szukaniu inspiracji do działań artystycznych w sztuce, warsztaty carvingowe, kulinarne, pokazy i konkurs barmański, nauka składania serwetek, kiermasz wyrobów cukierniczych.

Magdalena Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.