Remont katedry opolskiej potrwa jeszcze kilka lat

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Krzysztof Ogiolda

Remont katedry opolskiej potrwa jeszcze kilka lat

Krzysztof Ogiolda

O trwających i planowanych na przyszłość pracach przy restauracji świątyni opowiedział dziś prof. Ireneusz Płuska, który kieruje jej odnowieniem.

- Prace w katedrze są do wykonania w trybie dość pilnym, trochę pogotowia konserwatorskiego - mówił podczas konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej prof. Ireneusz Płuska z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie i w Warszawie. - Ten kościół zawsze był zadbany w tym sensie, że był malowany, tynkowany itd., ale nikt nie pokusił się, by pokazać wielką, dumną śląską katedrę w stanie zbliżonym do stanu pierwotnego. To jest typowe dla śląskich katedr, że we wnętrzu eksponowano walory architektoniczne, cechy formalno-stylowe wykonane na ogół w cegle.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.