Rekrutacja na UMK. Najbardziej oblegane kierunki

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Rekrutacja na UMK. Najbardziej oblegane kierunki

Justyna Wojciechowska-Narloch

Medycyna, prawo i farmacja to rekrutacyjne hity na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Na kierunku lekarskim o jedno miejsce walczyło ponad 17 kandydatów. Nieliczni chętni - poniżej dziesięciu - zgłosili się natomiast na religioznawstwo czy technologie proekologiczne.

UMK to prawdziwy naukowy kombinat. Uczelnia oferuje kandydatom studiowanie na ponad stu stacjonarnych i niestacjonarnych kierunkach. W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy etap rekrutacji, a od piątku przyjęci na studia młodzi ludzie potwierdzali wolę nauki na toruńskiej uczelni.

- Miałam trzecie miejsce na liście przyjętych - cieszy się Agata Konrad, absolwentka V LO i studentka międzyobszarowych studiów humanistyczno-społecznych na UMK. - Ten kierunek da mi możliwość studiowania jednocześnie filologii klasycznej i włoskiej. Jestem bardzo zadowolona, bo toruński uniwersytet ma wielki potencjał.

Nietrudno zgadnąć, że najwięcej chętnych przyciągnęła medycyna. O 200 miejsc na tym kierunku walczyło ponad 3,5 tys. kandydatów z całego kraju. Hitem okazało się być także prawo z prawie 1,2 tys. chętnych. Maturzyści stawiali także na filologie - angielską, włoską oraz japonistykę. W tym ostatnim przypadku o jedno miejsce ubiegało się ponad 5 osób.

Wśród rekrutacyjnych kitów wymienić można technologie proekologiczne i zarządzanie środowiskiem (3 chętnych), religioznawstwo i niszową filologię klasyczną (po 7 chętnych) oraz pedagogikę medialną (12 kandydatów). Powodzeniem nie cieszyła się też filologia bałkańska. Na tym kierunku zarejestrowano 19 chętnych.

Kandydaci na studia muszą nie tylko zarejestrować się w specjalnym uczelnianym systemie, ale też wnieść opłatę rekrutacyjną. Dopiero wówczas biorą udział w naborze. W tym roku takich opłat było o 4 tys. więcej niż w roku 2016. To bezapelacyjny sukces UMK.

- Jesteśmy piątym uniwersytetem w Polsce, mamy jedną z najszerszych ofert edukacyjnych wśród wszystkich polskich uczelni, oferujemy też bardzo dobre warunki studiowania - przekonuje Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Zdecydowanym liderem rekrutacji pozostał kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce walczyło ponad 17 kandydatów. Inne popularne kierunki w Collegium Medicum to farmacja (ponad 8 kandydatów na miejsce), kosmetologia (6), fizjoterapia (5) i optyka okularowa (ponad 4 osoby).

W części toruńskiej uniwersytetu najwięcej osób zarejestrowało się na prawo (1.126 chętnych na 250 miejsc). Najwyżej postawioną poprzeczkę mieli jednak kandydaci na filologię angielską i psychologię (ponad 6 osób na miejsce). Bardzo popularna okazała się japonistyka, biologia sądowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie. Na wszystkich tych kierunkach o jedno miejsce walczyło ponad 5 osób. O studia na kierunku sport i wellness, który w tym roku zadebiutował w ofercie UMK, ubiegało się ponad 3 kandydatów na miejsce.

Jak informuje Marcin Czyżniewski, było też kilka kierunków, na których zarejestrowano mniej niż 20 osób. To technologie proekologiczne i zarządzanie środowiskiem, religioznawstwo, filologia klasyczna, pedagogika medialna, organizacja opieki nad osobami starszymi, nauki o rodzinie, etnologia i filologia bałkańska. Cztery osoby zgłosiły się też na artystyczny kierunek rzeźba, ale taka jest jego specyfika.

Tu warto dodać, że około 2/3 osób ubiegających się w tym roku o przyjęcie na studia to kobiety. Ponad 1/3 zarejestrowanych jest spoza rocznika tegorocznych maturzystów. Najwięcej kandydatów - ponad 1/4- pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego. Na UMK chce studiować także wiele osób z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (w sumie ponad 4 tys. rejestracji).

Weterynaria za rok

Wśród nowych bądź realizowanych od niedawna kierunków są: psychologia (studia jednolite magisterskie), architektura informacji (studia I stopnia), chemia medyczna (studia I stopnia), gospodarka przestrzenna (studia I stopnia inżynierskie), pedagogika medialna (studia I stopnia). W roku akademickim 2017/2018 UMK uruchamia cztery nowe kierunki (matematykę stosowaną, sport i wellness, chemię kryminalistyczną i optometrię), a także cztery nowe ścieżki kształcenia: w trybie niestacjonarnym - informatykę (studia inżynierskie na Wydziale Matematyki i Informatyki) oraz komunikację i psychologię w biznesie (studia I stopnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania); w języku angielskim - ekonomię (studia II stopnia) i zarządzanie (studia I stopnia).

W piątek dokumenty potwierdzające chęć studiowania na UMK złożyli m.in. Joanna i Paweł, którzy dostali się na biologię i wojskoznawstwo.
Grzegorz Olkowski W piątek dokumenty potwierdzające chęć studiowania na UMK złożyli m.in. Joanna i Paweł, którzy dostali się na biologię i wojskoznawstwo.

W ciągu najbliższych lat na UMK będzie można studiować weterynarię oraz wychowanie fizyczne. Studia weterynaryjne UMK chce stworzyć wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przemysłowym w Bydgoszczy i tamtejszym Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Rozmowy między uczelniami są już bardzo zaawansowane. Wspólne toruńsko-bydgoskie studia pozwoliłyby zatrzymać odpływ maturzystów na medycynę weterynaryjną w Olsztynie. A to leży w interesie wszystkich trzech uczelni. Bardzo możliwe, że nabór na weterynarię odbędzie się już w przyszłym roku.

Od 1 września tego roku natomiast na UMK utworzone zostanie Centrum Weterynarii. Centrum będzie jednostką ogólnouczelnianą podległą rektorowi. 31 maja zostały rozpisane konkursy na 17 stanowisk w Centrum Weterynarii.

Nie można zapominać, że UMK prowadzi też Gimnazjum i Liceum Akademickie. To elitarna szkoła dla najlepszych uczniów z całego kraju.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.