Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Reforma Gowina, czyli jak zrobić rewolucję szkolnictwa bez pieniędzy. Rozmowa z prof. Tomaszem Łodygowskim

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Cezary Hurysz

Reforma Gowina, czyli jak zrobić rewolucję szkolnictwa bez pieniędzy. Rozmowa z prof. Tomaszem Łodygowskim

Cezary Hurysz

Od ponad roku resort nauki przygotowuje nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Czy planowana przez Jarosława Gowina reforma rozwiąże problemy polskich uczelni? Odpowiada rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski.

Już od ponad roku trwają prace nad przeprowadzeniem reformy szkolnictwa wyższego i nad wprowadzeniem nowej ustawy zwanej Konstytucją dla Nauki. Jak Pan ocenia te projekty?

Na razie mówimy o czymś, co tak naprawdę nie istnieje. Obecnie nie ma realnego dokumentu, który zawierałby zapisy wszystkich proponowanych zmian. Możemy więc jedynie dywagować, czy poszczególne pomysły są dobre, czy złe.

Dziesięć najlepszych uczelni w Polsce ma otrzymać najwięcej pieniędzy z budżetu państwa – to jeden z pomysłów wicepremiera Jarosława Gowina. Ta dziesiątka zostanie wybrana na podstawie rankingu. To dobre czy złe rozwiązanie?

Same rankingi o wielu rzeczach nie świadczą. Nie pokazują bowiem rzeczywistego potencjału uczelni.

Politechnika Poznańska ma szansę znaleźć się w tej pierwszej dziesiątce?

Obecnie zajmujemy 16. miejsce w rankingu ogólnym (bierze pod uwagę wszystkie kryteria m. in. wielkość uczelni, liczbę studentów, badania - dop. red.). W zestawieniu najlepszych uczelni technicznych jesteśmy zaraz po Politechnice Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Wrocławskiej. Jeśli chodzi o liczbę kandydatów, od kilku lat znajdujemy się na podium wśród wszystkich uczelni w Polsce. U nas jest to prawie siedmiu chętnych na jedno miejsce.

Skąd Polska powinna czerpać wzorce, jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe? M.in. o tym przeczytasz w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Hurysz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.