Ratunek dla piersi dzięki biotkance

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcie ilustracyjne
Monika Zacharzewska

Ratunek dla piersi dzięki biotkance

Monika Zacharzewska

Słupscy lekarze przeprowadzili innowacyjną operację profilaktycznej mastektomii piersi z jednoczesną rekonstrukcją.

Chirurdzy z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala wykonali pierwszą na Pomorzu innowacyjną operację profilaktycznej mastektomii piersi wraz jednoczesną rekonstrukcją piersi z użyciem macierzy biologicznej ADM.

- To siatka biologiczna pozyskana ze skóry zwierzęcej, wyhodowana na świńskiej skórze, umożliwiająca swobodne dopasowanie kształtu piersi. Jest elastyczna i dla nas dużo praktyczniejsza w użyciu niż siatki z tworzyw sztucznych. Tkanka biologiczna zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych, odrzutu i reakcji zapalnej, gwarantuje lepszą regenerację tkanek po zabiegu - tłumaczy dr Daniel Maliszewski.

- Macierz biologiczna ADM od lat z powodzeniem stosowana jest w USA. U nas, niestety, operacje z jej użyciem nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale zabieg przeprowadziliśmy dzięki wsparciu firmy, która zajmuje się dystrybucją ADM-u. Czwartkową operację wykonano u 46-letniej pacjentki obciążonej mutacją genów BRCA1 oraz BRCA2. Nosicielki tych mutacji genów są bardziej zagrożone wystąpieniem raka piersi. Akurat ta pani ma ryzyko wystąpienia raka piersi bardzo wysokie, bo aż 70-procentowe, dodatkowo ma raka jajnika, więc operacja pozwoli jej uniknąć bardzo groźnej dla życia sytuacji.

Na taką operację profilaktyczną zdecydowała się kilka lat temu m.in. Angelina Jolie, ale okazuje się, że i u nas profilaktyczne zabiegi są w sytuacjach uzasadnionych przeprowadzane z powodzeniem. Zastosowanie siatki ADM ma to jeszcze usprawnić.

- Kiedy wykonujemy mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi, na początku musimy usunąć cały gruczoł, a następnie pod mięsień włożyć implant. Tego mięśnia zawsze brakuje, więc musimy do naciągać, zakładać szwy, czasami rozkładać całą procedurę na dwa zabiegi. W tym przypadku wszystko to możemy zrobić w czasie jednego zabiegu, ponieważ do mięśnia doszywamy ten materiał biologiczny i dzięki temu możemy pięknie wymodelować pierś na odpowiedniej wysokości - mówi dr Maliszewski.

Lekarze przyznają, że pacjentek obciążonych genetycznie rakiem piersi jest sporo i tym, które mają wskazania od genetyka i zmiany w piersiach podobne zabiegi refundowane przez NFZ oferują. Jednocześnie rozmawiają z ministrem zdrowia i NFZtem o możliwościach refundowania operacji z wykorzystaniem tkanki ADM, ale również o możliwości przeprowadzania zabiegów na dwóch piersiach jednocześnie.

Teraz procedury funduszu zalecają, by między jednym a drugim zabiegiem była przerwa.

- Jak na razie naszymi możliwościami planujemy przeprowadzenie w przyszłym roku około stu operacji rekonstrukcyjnych u słupskich pacjentek - zapowiada dr Cezary Kaczmarkiewicz, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.