Rakiety Patriot miałyby czego bronić w regionie łódzkim, ale na razie będzie ich zbyt mało [Od redaktora: Sławomir Sowa]

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Dąbrowa
Stanisław Sowa

Rakiety Patriot miałyby czego bronić w regionie łódzkim, ale na razie będzie ich zbyt mało [Od redaktora: Sławomir Sowa]

Stanisław Sowa

Rakiety Patriot, których zakup właśnie szumnie ogłoszono, całej Polski na pewno nie obronią, bo jest ich zbyt mało i nie do tego służą. W regionie łódzkim są jednak obiekty, których bronić powinny.

Tak długo odkładany zakup nowoczesnego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego wreszcie został sfinalizowany. Na razie będą to tylko dwie baterie i 16 wyrzutni, które mają być dostarczone w 2022 roku. Później będzie jeszcze sześć baterii, każda licząca po 8 wyrzutni.

Nie zmienia to jednak faktu, że całej Polski bronić nie będą, bo będzie ich zwyczajnie za mało. Są jednak obiekty, także w regionie łódzkim, co do których można się spodziewać, że będą bronione przez rakiety Patriot. Należą do nich baza lotnicza w Łasku z eskadrą F-16, przystosowana do szybkiego i masowego odbioru amerykańskiego wsparcia, strategiczny kompleks energetyczny kopalni i elektrowni Bełchatów, jednostki kawalerii powietrznej w Tomaszowie i Leźnicy Wielkiej, nie od rzeczy będzie także wspomnieć o łódzkim lotnisku, które w pewnych warunkach mogłoby odrywać rolę lotniska zapasowego dla wojska.

W przypadku realizacji czarnego scenariusza takie obiekty mogłyby zostać zaatakowane słynnymi rakietami Iskander z obwodu kaliningradzkiego. Ich zasięg wynosi około 500 kilometrów, więc mieścimy się w promieniu. Rakieta balistyczna wystrzelona z obwodu kaliningradzkiego leci do Łodzi 3-4 minuty. Po zakupie Patriotów, rakiety te będą jedynymi środkami przeciwdziałania w przypadku takiego ataku. Na razie nie mamy żadnego. A jak już będziemy mieć, wypada mieć nadzieję, że staną we właściwym miejscu, albo po prostu nie będą potrzebne.

Stanisław Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.