Rak atakuje coraz częściej. Dzięki profilaktyce aż jednej trzeciej zachorowań można zapobiec

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Rak atakuje coraz częściej. Dzięki profilaktyce aż jednej trzeciej zachorowań można zapobiec

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Prognozy są ponure - w ciągu siedmiu lat liczba zachorowań na raka wzrośnie aż o 25 procent i stanie się on głównym zabójcą Polaków. Najskuteczniejszą bronią jest profilaktyka. Niestety, Opolanie unikają jej jak ognia.

Każdego roku z powodu nowotworów Polska traci miasto wielkości Legnicy, która jest tylko trochę mniejsza od Opola. Gwałtowne starzenie się społeczeństwa - a Opolanie starzeją się szybciej niż społeczności innych regionów - to nowe wyzwania w dziedzinie onkologii, gdyż większość zachorowań na nowotwory złośliwe (70 proc. zachorowań u mężczyzn i 60 proc. zachorowań u kobiet) występuje u osób po 60. roku życia.

 • Polska, zaraz za Węgrami i Chorwacją, jest w pierwszej trójce krajów Unii z największą umieralnością na nowotwory złośliwe.
 • Najgroźniejszy u nas okazuje się rak płuca i jelita grubego. Dodatkowo wśród mężczyzn częsty jest rak prostaty i pęcherza moczowego, a wśród kobiet nowotwory piersi i jajnika.
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.