Pułkownik Mazguła usłyszy zarzuty

Czytaj dalej
Fot. Fabian Miszkiel
Krzysztof Strauchmann

Pułkownik Mazguła usłyszy zarzuty

Krzysztof Strauchmann

Prawdopodobnie dopiero sąd rozstrzygnie, czy emerytowany pułkownik mógł przyjść na wiec protestacyjny w wojskowym mundurze.

Emerytowany pułkownik WP Adam Mazguła w najbliższy piątek usłyszy w nyskiej komendzie policji zarzut wykroczenia, polegającego na bezprawnym noszeniu wojskowego munduru. Grozi mu grzywna do tysiąca złotych albo nagana. Postępowanie w tej sprawie prowadzi warszawska policja, funkcjonariusze z Nysy świadczą tylko pomoc prawną.

Chodzi o publiczne wystąpienie płk. Mazguły na początku grudnia zeszłego roku w Warszawie, w czasie protestu przeciwko zmianom w emeryturach służb mundurowych. 
To wtedy padły słowa, że w stanie wojennym „dochowano kultury”, za które potem przepraszał.

Na wiec Adam Mazguła pojechał w mundurze. Zdaniem MON, które złożyło zawiadomienie w tej sprawie, nie miał do tego prawa. Jak tłumaczył rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, byli wojskowi mogą zakładać mundur tylko w ściśle określonych sytuacjach: w czasie świąt państwowych, uroczystości organizowanych przez MON, jednostki resortu albo organizacje kombatanckie. Mazguła nie miał zgody ministra na chodzenie w mundurze przy innych okazjach.

Sam Adam Mazguła na swoim profilu na Facebooku napisał, że minister nie ma podstaw prawnych do wydawania decyzji o zakazie noszenia munduru, a sprawę nazwał „kolejną kompromitacją resortu, niedouczeniem i skandalem”. Wczoraj pułkownik nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz.

Po grudniowym wystąpieniu w Warszawie płk Adam Mazguła został także pozbawiony przez szefa Urzędu ds. Kombatantów Medalu „Pro Patria”.

Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

w sobotę przed Sejmem

Każdy przynosi opakowanie keczupu . Smarujemy keczupem głowy i kładziemy się na ziemi i przejmująco jęczymy. Jak pokażą w telewizji tyle poturbowanych ofiar reżimu to reżim pozwoli półkownikowi nosić mundur

Ps. Niech żaden wykształciuch mnie nie poucza że pisze się pułkownik bo wiem:)

filipek11

I na tym polega zemsta małych, zjadliwych, durnych mendoweszek...

TAD

NIEDLUGO ANTEK BEZIE SPRAWDZAL WOJSKOWYM CZY NOSZA DOBRE GACIE

TAD

NIEDLUGO ANTEK BEZIE SPRAWDZAL WOJSKOWYM CZY NOSZA DOBRE GACIE

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.