Pszczoły wołają o pomoc

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Krzysztof Ogiolda

Pszczoły wołają o pomoc

Krzysztof Ogiolda

Owady giną, bo szkodzi im chemia z oprysków pól, spaliny i zanieczyszczone smogiem powietrze. A miód trzeba jeść, uodparnia na zapalenia i wspomaga leczenie wielu dolegliwości.

- Pszczoły ginęły zawsze, ale nie aż tak masowo jak teraz - mówi mistrz pszczelarstwa Czesław Szmalenberg. - Najważniejszą przyczyną są opryski pól. Ja rozumiem, że rolnik chemii używać musi. Ale trzeba to robić późnym popołudniem, albo wieczorem. Chwała rolnikom, którzy o tym pamiętają. Tylko że nie brak i takich, co robią opryski między 11.00 a 13.00, kiedy pszczół lata najwięcej.

Niektóre substancje w warunkach laboratoryjnych nie zabijają pszczół, ale w polu działają inaczej. Pod ich wpływem pszczoły tracą zapach i przy próbie powrotu do ula są zabijane przez własne siostry, które ich nie rozpoznają. Środki grzybobójcze przenikają do roślin, pszczoły, zbierając pyłek i nektar, zanoszą je do uli i całe pszczele rodziny chorują.

Popularną chorobą pszczół jest też warroza wywoływana przez jedno z roztoczy.

- Kiedy pojawiała się rzadko, pszczoły oczyszczały się wzajemnie. Dziś jest ona tak powszechna, że nie dają rady. A reszty dopełnia zanieczyszczenie spalinami i smogiem. Groźne dla ludzi i dla pszczół - dodaje Czesław Szmalenberg.

Wczoraj spotkał się z dziećmi i dorosłymi Opolanami na V Ogólnopolskim Wielkim Dniu Pszczół w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach. Były rozmowy z ekspertami, warsztaty i gry terenowe. Historię pszczelarstwa przybliżał Marcin Marzec z Fundacji św. Huberta.

- Przy hodowli roślin zyskaliśmy na wygodzie - mówi. - Zeszliśmy z drzew. Kiedyś barcie znajdowały się 4-6 metrów nad ziemią. Ale bartnicy potwornie niszczyli drzewa, przy okazji podkurzania pszczół podpalali lasy. Choćby w Puszczy Białowieskiej, o której dziś głośno, było przed wiekami kilka tysięcy barci. Jeden bartnik mógł ich mieć nawet 600-700, ale zasiedlonych często tylko kilka z nich, bo nie było techniki gniazdowej, jaką dziś znamy. Powtórzę, zyskaliśmy na wygodzie i technice, ale straciliśmy na smaku miodu.My pszczół potrzebujemy. Jeśli one wyginą, to my razem z nimi

Czesław Szmalenberg (pierwszy ul dostał od ojca jako dziecko, a pieniądze za miód mógł zachować dla siebie) ma 80 pszczelich rodzin. Żyje z nimi blisko. Uodpornił się przez lata na jad pszczół i po pojedynczych użądleniach nie puchnie. Podkreśla, że pszczoły wymagają ochrony nie tylko ze względu na miód. - Miód może jeść już dziecko powyżej jednego roku, najlepiej wielokwiatowy. Dzięki pszczołom mamy także propolis, czyli kit pszczeli, który np. zasusza wrzody. Pyłek działa antyalergicznie, antydepresyjnie, przeciwzapalnie. My pszczół potrzebujemy. Słyszę czasem, że one wyginą. I wtedy myślę sobie, że jeśli tak, to my razem z nimi.

Miód - naturalne lekarstwo

Miód warto jeść, bo jest substancją przeciwzapalną, przeciwbakteryjną i odżywia nasz organizm - mówiła podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Opolu Jolanta Gębczak, dietetyk kliniczny. - Odżywia nasz układ krwionośny i pokarmowy, wspomaga układ odpornościowy. Wspiera leczenie łuszczycy i chorób żołądka, dobrze służy przy nieszczelności jelita. Zwłaszcza należy sięgać po miód, gdy dopadają nas infekcje.

Miód się nie psuje. Nawet przechowywany latami nie traci wartości odżywczych.

Uwaga, jeśli miód włożymy łyżeczką do świeżo zaparzonej herbaty, będzie działał tak samo jak cukier, czyli sprawi, że herbata stanie się słodka, ale właściwości utraci. Dobrze go rozpuścić , ale w wodzie (łatwiej się przyswaja), mającej nie więcej niż 40 stopni C. Wtedy zachowa właściwości odżywcze.

Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.