Przyszłym mamom będzie trochę lżej

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wojtowicz
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Przyszłym mamom będzie trochę lżej

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Kobieta w ciąży już nie musi czekać w kolejce do specjalisty i w aptece. Do najbardziej obleganego lekarza ma się dostać w ciągu tygodnia.

Od początku tego roku kobiety w ciąży zyskały dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz usług farmaceutycznych w aptekach poza kolejnością. Takie zapisy znalazły się w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”.

- To oznacza, że przyszłe mamy nie muszą wpisywać się na listy oczekujących do specjalisty - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przepisy stanowią, że świadczenia udziela się w dniu zgłoszenia do przychodni i lekarza. To nie znaczy jednak, że w każdej sytuacji kobieta w ciąży zostanie przyjęta natychmiast.
- Kiedy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia - wyjaśnia rzeczniczka NFZ w Opolu.

W miejscach rejestracji pacjentów, a także w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach powinny wisieć informacje o takich uprawnieniach.

- Ten przepis niewątpliwie ułatwi życie kobietom w ciąży. Powinny mieć ułatwiony dostęp do specjalisty, bo przecież chodzi nie tylko o ich zdrowie, ale także o zdrowie dziecka - uważa dr n. med. Wojciech Guzikowski, opolski konsultant wojewódzki ds. położnictwa i ginekologii. - Sama fizjologia ciąży wpływa niekorzystnie na układ ruchu, mobilność - zwłaszcza w ciąży zaawansowanej - jest ograniczona i trudno kobiecie stać w kolejkach. Moje pacjentki często się żalą, że w autobusach komunikacji miejskiej nikt ich nie zauważa. Tego jednak nie zmienią żadne przepisy, gdy ludziom brak kultury.

Na mocy ustawy “Za życiem” takie same uprawnienia od stycznia uzyskały dzieci i młodzież do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie, albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (posiadający odpowiednie zaświadczenie).

Od dawna mają je także posiadacze tytułu „zasłużonego honorowego dawcy krwi” oraz „zasłużonego honorowego dawcy przeszczepu”, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci.

Kolejki do wielu specjalistów na Opolszczyźnie są znacznie dłuższe, niż czas trwania ciąży.

- Kobieta w ciąży najczęściej potrzebuje konsultacji diabetologa, endokrynologa, gastrologa, naczyniowca - mówi dr Wojciech Guzikowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

- Do największych poradni diabetologicznych w Opolu. np. w WCM i przychodni Śródmieście trzeba czekać 9 tygodni. W Kędzierzynie-Koźlu jeszcze dłużej, bo do maja. Dzięki nowym przepisom kobieta w ciąży dostanie się tam najpóźniej w ciągu kilku dni - podkreśla Barbara Pawlos, rzeczniczka opolskiego NFZ.

To bardzo ważne, bo cukrzyca ciężarnych zagraża zdrowiu kobiety i jej dziecka. Około 10 procent kobiet w ciąży ma nieprawidłowy metabolizm glukozy, a kłopoty z glikemią w ciąży mogą w przyszłości rozwinąć się w cukrzycę. - Dlatego trzeba tego pilnować - mówi dr Guzikowski. - Często, kiedy ciężarna ma nieprawidłowy wynik badania poziomu cukru od razu kładzie się ją do szpitala.

Do endokrynologa w Opolu najwcześniej można się zapisać na...listopad. W Brzegu - na sierpień.
- Miałam niezbyt dobry wynik badania TSH, sugerujący problemy z tarczycą. Wszystko wskazywało na to, że szybciej urodzę, niż dostanę się do specjalisty. Nawet do prywatnego gabinetu trzeba było czekać. Dzięki zmianie przepisów wizytę już mam za sobą i jestem pod dobrą opieką - mówi spodziewająca się dziecka Katarzyna Pliska z Brzegu.

Przygotowywany jest także program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Pilotaż potrwa do połowy roku.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.