Tomasz Kapica

Przygotujmy się na duże podwyżki opłat za śmieci

Przygotujmy się na duże podwyżki opłat za śmieci
Tomasz Kapica

W kilkunastu opolskich gminach ceny za odbiór odpadów wzrosną już w sierpniu. Ale prawdziwa fala podwyżek może nas czekać po nowym roku.

Opolanie za odbiór posegregowanych śmieci płacą przeciętnie 10-12 złotych miesięcznie, a za zmieszanie średnio 20 zł. W większości przypadków to stawki, które były ustalane kilka lat temu, kiedy wchodziła w życie tzw. reforma śmieciowa.

Pieniądze te mają pokryć koszt prowadzenia gospodarki odpadami, czyli działalności firm wywożących śmieci, utrzymania wysypisk, itd. Problem w tym, że realia funkcjonowania branży mocno się zmieniły. Przede wszystkim wzrosły opłaty środowiskowe, zwane też „marszałkowskimi” za składowanie odpadów.

Zaostrzenie przepisów zbiegło się w czasie z licznymi pożarami wysypisk w całej Polsce. Tylko w tym roku doszło do kilkudziesięciu takich przypadków, w tym dwa razy płonęły odpady na Opolszczyźnie. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że ktoś chciał się ich pozbyć celowo.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.