Agata Pustułka

Przeszczepy na Śląsku: statystyki robią wrażenie, ale są również problemy

Szczęśliwi pacjenci i trzecia od prawej Sylwia Sekta, koordynator szpitala ds. transplantacji Fot. AP Szczęśliwi pacjenci i trzecia od prawej Sylwia Sekta, koordynator szpitala ds. transplantacji
Agata Pustułka

Tomasz Krajewski otrzymał szpik od swojego 16-letniego syna. Paulinowi ks. Tomaszowi Tlałce pierwszą nerkę podarowała mama, a Łukasz Żurek dostał wątrobę od młodszego od siebie chłopaka.

Wczoraj wszyscy dziękowali dawcom, a katowicki Szpital Kliniczny przy ul. Francuskiej pochwalił się największą w Polsce liczą przeszczepionych nerek i szpiku.

- Przypadający na 26 stycznia Dzień Transplantacji jest szczególną okazją, by pokazać naszych zdrowych pacjentów i nasze wyniki leczenia - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor szpitala. W zeszłym roku w ośrodku przeszczepiono nerki 126 pacjentom, zaś szpik kostny ponad 300.

W tym roku doszło natomiast do 12 przeszczepów haploidentycznych, jak u pana Tomasza, gdy dawcy nie trzeba było szukać w rejestrach, ale wśród członków najbliższej rodziny. Dawca nie jest „idealny”, ale lekarze wiedzą, jak dostosować wszelkie parametry, by pacjent otrzymał drugą szansę na życie.

Szpital przy Francuskiej to jeden z największych ośrodków przeszczepowych wątroby (do tej pory 358 operacji), a także nerek i trzustki jednocześnie (100 operacji). Samych nerek przeszczepiono w historii szpitala już 2300!

- Dużym problemem jest niewielka liczba dawców żywych. W krajach anglosaskich najpierw dawcy nerki, i to z powodzeniem, szuka się wśród najbliższych. U nas w zeszłym roku były jedynie dwa takie przeszczepy - wyjaśnia prof. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantacji.

Transplantologów martwi też spadek dawców wątroby. Ale liczą na przełamanie impasu.

Dalej piszemy:

 • ile wykonywanych jest na Śląsku transplantacji,
 • czy zabraknie nam transplantologów,
 • co mówią chorzy po przeszczepach.

 

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.