Radosław Dimitrow

Przepisy chronią Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny przed jakąkolwiek ingerencją. Usunięcie sierpa i młota nie będzie prostą sprawą

Komunistyczne symbole umieszczone są na tyle pomnika - przedstawiają flagę z sierpem i młotem i żołnierzy radzieckich. Fot. Radosław Dimitrow Komunistyczne symbole umieszczone są na tyle pomnika - przedstawiają flagę z sierpem i młotem i żołnierzy radzieckich.
Radosław Dimitrow

Komunistyczne symbole na Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny są solidnie zatopione w kamieniu. Monument jest pod ochroną konserwatora zabytków, a rodzina Xawerego Dunikowskiego dysponuje prawami autorskimi do obiektu do 2036 r.

Symbole nawiązujące do komunizmu w postaci sierpa i młota, a także żołnierzy radzieckich wkraczających na te ziemie, znajdują się na Pomniku Czynu Powstańczego od samego początku. Zostały jednak nieco zapomniane, bo totalitarna symbolika umieszczona jest na tylnej części monumentu.

Sprawa odżyła z początkiem tego roku, po tym jak samorządy przygotowały na prośbę wojewody spis wszystkich pomników znajdujących się w regionie. Inwentaryzację przeprowadzono, by sprawdzić, które z monumentów mogą być niezgodne z ustawą dekomunizacyjną, czyli które posiadają symbole nawiązujące do minionego systemu. Informacja o sierpie i młocie na Górze św. Anny dotarła wtedy do urzędu wojewódzkiego.

  • Wojewoda Adrian Czubak zapowiada, że niezależnie od przeszkód, zrobi wszystko, by komunistyczna symbolika zniknęła z przestrzeni publicznej
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Radosław Dimitrow

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.