Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Protony nie są cudownym lekarstwem na raka

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Iwona Krzywda

Protony nie są cudownym lekarstwem na raka

Iwona Krzywda

„Sprzęt za trzysta milionów złotych jest wykorzystywany w 15-20 proc., a ludzie umierają, dzieci umierają” - napisali w swoim apelu pracownicy Centrum Cyklotronowego Bronowi-ce Instytutu Fizyki Jądrowej - jedynego ośrodka w Polsce, który dysponuje urządzeniem do naświetlań nowotworów za pomocą wiązki protonów. Krakowska placówka powstała z myślą o przyjmowaniu rocznie nawet 700 chorych. Krótka lista rodzajów raka, jakie mogą być leczone przy użyciu cyklotronu, i mnożące się problemy organizacyjne powodują jednak, że liczba osób rzeczywiście poddawanych protonoterapii jest dziesięciokrotnie niższa.

W 2017 roku w Bronowicach naświetlono łącznie 74 osoby. W tej grupie znalazło się tylko dwoje dzieci, choć to właśnie dla małych pacjentów protonoterapia miała być wyjątkowo ważną opcją leczenia. Na jej starcie szacowano, że każdego roku w IFJ zostanie przyjętych nawet 40 niepełnoletnich osób. Zdaniem ekspertów, skierowanie do Centrum Cyklotronowego tak licznej grupy w praktyce może się okazać niemożliwe. Nie tylko ze względu na wąską liczbę ministerialnych wskazań, ale także... z uwagi na ograniczoną grupę małych chorych wymagających jakiejkolwiek formy radioterapii. - Obecnie diagnozowanie i leczenie w onkologii dziecięcej zmierza do zachowania równowagi między uzyskiwaniem maksymalnego odsetka wyleczeń a ryzykiem ciężkich późnych powikłań. Stąd ostrożna eliminacja radioterapii na rzecz chemioterapii. Napromienianie wiąże się bowiem u dzieci z większym ryzykiem powikłań, w tym rozwoju wtórnych nowotworów - tłumaczy prof. dr hab. med. Walentyna Balwierz, kierownik oddziału onkologii i hematologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu i małopolski konsultant wojewódzki w tej dziedzinie.

O to, dlaczego małych pacjentów w Bronowicach jest tak niewielu i co musi się stać, żeby z protonoterapii skorzystało ich więcej, pytamy dr. n. med. Krzysztofa Małeckiego, kierownika zakładu radioterapii szpitala w Prokocimiu, którego zespół odpowiada za kwalifikację dzieci do leczenia przy użyciu cyklotronu.

W trakcie budowy wartego 250 mln zł Centrum Cyklotronowego terapia protonową wiązką była przedstawiana w kategoriach wyjątkowo skutecznego sposobu leczenia raka, szczególnie u dzieci. Tymczasem w praktyce okazuje się, że przez 1,5 roku działania ośrodka skorzystało z niej tylko dwoje małych pacjentów.

Wszyscy radioterapeuci w Polsce z dużymi nadziejami czekali na uruchomienie pierwszego w kraju centrum radioterapii protonowej. Jednak oczekiwania dotyczące liczby dzieci, które miałyby być tam leczone, są zbyt wygórowane. Nie wiem, skąd wzięła się wielokrotnie powtarzana liczba 40 małych pacjentów rocznie, jacy mieliby tam trafić. Z raportu konsultanta krajowego wynika, że każdego roku w całym kraju radioterapii jest poddawanych około 90 tys. osób. W tej grupie jest jednak zaledwie 300-350 dzieci. To naprawdę niewiele. W dodatku tylko część z nich walczy z nowotworami, które zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia mogą być leczone wiązką protonową. A odpowiednie wskazanie nie oznacza jeszcze, że możemy wysłać takiego małego pacjenta do Instytutu Fizyki Jądrowej.

Czytaj więcej:

 • Ile dzieci zostało skierowanych na konsultację w kierunku protonoterapii?
 • Jaka jest realna liczba dzieci, które rocznie rzeczywiście powinny skorzystać z pomocy cyklotronu?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.