Proces Arabskiego przerwany i odroczony

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt/Polskapresse
Maciej Badowski

Proces Arabskiego przerwany i odroczony

Maciej Badowski

Proces Tomasza Arabskiego i czterech osób oskarżonych ws. katastrofy smoleńskiej został przerwany i odroczony do 27 kwietnia.

Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera (2007-2013), nie pojawił się w czwartek w sądzie, gdzie rozpoczął się proces po złożeniu subsydiarnego aktu oskarżenia przez bliskich rodzin katastrofy smoleńskiej. Chodzi o osądzenie osób odpowiedzialnych za organizację tragicznego lotu do Smoleńska. Ponadto oprócz Arabskiego na ławie oskarżonych zasiadło dwoje urzędników kancelarii premiera Monika B. i Mirosław K. oraz dwoje pracowników Ambasady RP w Moskwie Justyna G. i Grzegorz C.
Oskarżycielami prywatnymi (których jest w sumie 14) są bliscy m.in. Anny Walentynowicz, Bożeny Mamontowicz-Łojek, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Arabskiemu zarzuca się m.in. niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru i koordynacji nad zapewnieniem specjalnego transportu wojskowego dla prezydenta RP, niepoczynienie ustaleń co do statusu lotniska w Smoleńsku, które „w świetle prawa lotniczego nie było lotniskiem”. Ponadto zarzuca mu się niepoinformowanie „uprawnionych służb o znanym mu statusie tego terenu, podczas gdy status lotniska miał istotne znaczenie dla bezpieczeństwa lotu i zakresu obowiązków służb”. Dodatkowo wskazano, że Arabski „nie zapewnił sprawnego i terminowego” obiegu dokumentów niezbędnych do prawidłowego przebiegu lotu.

To samo tyczy się pozostałych oskarżonych.
Podstawą aktu oskarżenia jest art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który przewiduje do trzech lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego. Akt oskarżenia wniesiono po tym, gdy prokuratura umorzyła śledztwo ws. organizacji lotów do Smoleńska.

W przypadku, jeśli prokuratura prawomocnie umarza śledztwo ws. przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, osoby pokrzywdzone mogą wnieść do sądu tzw. subsydiarny akt oskarżenia. Tego typu sprawy toczą się jak normalny proces karny, z tą różnicą, że oskarżycielem jest pokrzywdzony, a nie prokurator – ponieważ sprawa toczy się z oskarżenia prywatnego, a nie publicznego. Sprawę prowadzi trzech sędziów.

Autor: Maciej Badowski

Maciej Badowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.