PRAWO JAZDY PRAWO JAZDY do zmiany. Wymiana prawa jazdy? 6 zmian w prawie jazdy, które wejdą w życie w 2019!

Czytaj dalej
Fot. motofakty / Polska Press
a.w.

PRAWO JAZDY PRAWO JAZDY do zmiany. Wymiana prawa jazdy? 6 zmian w prawie jazdy, które wejdą w życie w 2019!

a.w.

PRAWO JAZDY 2019 Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? W 2019 czekają nas zmiany w prawie jazdy, w tym w egzaminie na prawo jazdy. Zmiany w prawie jazdy 2019 były zapowiadane już wcześniej, kilka z nich weszło już w życie, inne dalej są w trakcie wdrażania. Sprawdź, jakie zmiany w prawie jazdy 2019 obowiązują od dziś, a o jakich dyskutują posłowie w Sejmie i specjaliści. Nowy projekt zmian w prawie jazdy ma ukrócić proceder oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy. Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD?

PRAWO JAZDY 2019. Zmiany, które wchodzą w życie

Zmiany w prawie jazdy, o których mówi się już od co najmniej roku wiążą się z egzaminami na prawo jazdy. Odnoszą się zarówno do instruktorów nauki jazdy, przyszłych kierowców jak i egzaminatorów, którzy współpracują z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy do poprawki

Statystyka nie kłamie. Polska jest daleko w tyle w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Taka sytuacja nie zawsze wynika z małych umiejętności kursantów i przyszłych kierowców. W Polsce egzamin na prawo jazdy zdaje średnio 35 % podchodzących do niego osób. W Wielkiej Brytanii podobny egzamin, umożliwiający prowadzenie samochodu zdaje prawie połowa kursantów (47 %) a w Niemczech rekordowo nawet 70 %. Na ile możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i mieć wpływ na sytuację? Jakie zmiany w prawie jazdy są potrzebne, żeby niepokojący trend się odwrócił?

Prawo jazdy – kurs jak zdać egzamin?

Jedną z bolączek obecnego stanu rzeczy jest podejście do kursu na prawo jazdy i samego egzaminu. Instruktorzy, którzy przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu od dawna narzekają na fakt, że w praktyce nie uczą jak bezpiecznie jeździć tylko jak skutecznie zdać egzamin. Podobne przekonanie jest u osób, które decydują się na kurs na prawo jazdy. Większość z nich jest zdania, że kurs nie uczy jeździć. Żeby skutecznie reagować w sytuacjach nagłych lub przy gwałtownej zmianie pogody trzeba udać się na specjalne kursy np. jazdy w poślizgu czy z łańcuchami w terenach górskich.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

Prawo jazdy 2019: mniej biurokracji

W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora). Najważniejsze jest poprawne wykonywanie pojedynczych manewrów. Egzaminator zwraca też szczególną uwagę na dokładną interpretację przepisów. Na egzaminie nie ma błędów większych czy mniejszych, nieistotnych i zagrażających życiu. Jeden błąd skutkuje ostrzeżeniem, drugi wyklucza z dalszej części egzaminu.

Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Z raportu NIK sporządzonego w 2016 roku wynika, że aż 88 % dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego prawie 70 % to egzaminy poprawkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Kodeks Drogowy 2018. Sprawdź, co już się zmieniło

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

Prawo jazdy 2019: zmiany już w tym roku?

Projekt ustawy jest już w procesie legislacyjnym. Projekt zmiany finansowania egzaminatorów jest gotowy, w tym momencie jest dyskutowany z tkanką społeczną,czyli przedstawicielami środowiska instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Kolejnych kroków, w tym złożenia projektu w Sejmie oraz głosowania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy: zmiany

Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy zmiany w prawie jazdy wejdą w życie? Dyskusja o zmianach trwa już co najmniej od roku. O tym się mówiło w 2018 roku.

a.w.

Komentarze

135
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lolo

który zabiera ludziom ich prawa, ogranicza wolności, zmusza do straty czasu i pieniędzy na wymiany dokumentów, które nawet komuniści w PRL wydawali raz dożywotnio, robiąc to tylko po to by dać zarobić firmie produkującej takowe dokumenty
w głowie się to nie miesci, że ludzie jak lemingi pokorne nic się nie odezwą, łażą po urzędach, tracą czas pieniądze na co chwile wymiany, jeszcze niektórzy się przy tym cieszą, że mają "nowy dokument"
w tym kraju nie może być lepiej, na prawdę

Monika21 :)


CzeŚć Panowie, Mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na https://sexrandki24.eu/Monika212 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą..

nbd

e Europa się śmieje u nas znaki nie widoczne ,linie pozacierane dziura na dziurze no ale wymagania mistrz kierownicy tak?to chore ,gdzie ta kasa chociaż na drogi by poszła po przy Wordzie w Częstochowie lepiej traktorem jechać niż samochodem

patolaa

najgorzej w częstochowie

Waldek

Nigdzie nie doczytałem się kryteriow oceny egzaminowanych umiejętności przyszłego kierowcy. Stosuje się zasadę błędu kardynalnego bez możliwości poprawy. Egzamin praktyczny trzeba wykonać na 100% a przyznana poprawkę również na 100% inaczej będzie kolejny termin. Do funkcjonującego testu kierowcy należy dopracować właściwy system oceny zadań, punktowy lub procentowy. Brak zasad oceny łamie prawa zdajacego do rzetelnej oceny a uzależnienie finansowe prowadzi do nadużyć egzaminatora względem egzaminowanego. Wina leży po stronie Ministra Infrastruktury, który dopuścił do użycia testu bez kryteriow oceny.!!!

Sasziii

Hmm. Czyli co się zmieni bo nic konkretnego nie napisaliście.

Monika

Witam paNów, mam na imie Monika i mam 21 lat :). Napisz do mnie na https://sexustawkionline.pl/Monika21 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. :)

rk

Nic się nie zmieni bo liczy się kasa a nie zdawalność.

Łodzianin

W Łodzi nauczyli się, że jak już nie mogą brać łapówek to przenieśli to na prawną drogę czyli trzeba upie...lić młodego kierowcę ile się da. Oczywiście nie wszyscy ale tacy się zdarzają. Tak więc powinno być to już dawno wprowadzone, czyli miesięczna pensja i kropka

Maj

w Łodzi zdawalnosc wynosi 22% wszystko dlatego że kursantów na egzaminie rzuca się na głęboką wodę na bardzo ruchliwym osieddlu gdzie dodatkowo łamiący prawo kierowcy utrudniają zdanie egzaminu, zajezdzanie drogi, przeszkadzanie w wykonaniu manewrów itd. W przeciwieństwie do Warszawski gdzie egzaminy są przeprowadzane na totalnym zadupiu w Łodzi od kursantów wymaga się umiejętności mistrza kierownicy. I dziwić się że w Łodzi ze wszystkim najgorzej.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.