Anna Janik

Prawo jazdy powinno kosztować więcej? Tak uważają dyrektorzy WORD i piszą do rządu

Prawo jazdy powinno kosztować więcej? Tak uważają dyrektorzy WORD i piszą do rządu Fot. Krzysztof Kapica
Anna Janik

Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wnioskuje do ministra infrastruktury, by ten podniósł ceny za egzaminy na prawo jazdy. Co najmniej o 30 proc.

Już nie 170, a około 230 zł za podstawowe prawo jazdy kategorii „B”? Taki scenariusz podwyżek będzie możliwy, jeżeli minister infrastruktury przychyli się do argumentów, które podnoszą w swoim piśmie dyrektorzy WORD-ów w całym kraju.

Uważają, że za egzamin na prawo jazdy płaci się dziś w Polsce za mało.

- Ceny egzaminów na prawo jazdy są zamrożone od 2013 r., więc nam de facto nie chodzi o wzrost tylko rewaloryzację, o dostosowanie cen do aktualnych warunków gospodarczych

- podkreśla Janusz Stachowicz, dyrektor WORD w Rzeszowie.

- Od tego czasu kilkukrotnie podniesiono pensję minimalną, wzrosły ceny opłat za media, ceny paliwa, a do tego wszystkiego walczymy ze skutkami niżu demograficznego, przez który liczba zdających sukcesywnie spada - dodaje.

Ubiegły rok przyniósł WORD-om w całym kraju w sumie 11,5 mln zł strat. Tylko w 3 województwach odnotowano niewielki zysk. Stratę w przypadku rzeszowskiego WORD jego dyrektor szacuje na 20-30 proc.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Tomasz L

WORDy nie są od zarabiania pieniędzy. To państwo powinno utrzymywać rzesze urzędników i od państwa WORDy powinny otrzymywać wynagrodzenie. Owszem, egzamin powinien być droższy. Uważam, że powinien kosztować około 400 czy 500 złotych, ale za tę cenę powinno być przynajmniej dwa podejścia. Uważam też, że kurs prawa jazdy powinien być regulowany rozporządzeniem na poziomie 4000 zł. To po pierwsze pozwoli instruktorom zarobić na poziomie pensji minimalnej, i spowoduje, że na kurs przyjdą osoby, które dokładnie sobie wyliczą, że kurs jest im w danej chwili potrzebny. No i mandat czy też kara za prowadzenie pojazdu bez uprawnień powinna być na poziomie ceny kursu na prawo jazdy. Duża cena za egzamin spowoduje, że do egzaminu podejdą jedynie osoby przygotowane, a na kurs przyjdą ci, którym prawko jest potrzebne, a nie każdy osiemnastolatek.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.