Prawda sprawia przykrość [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Hanka Sowińska

Prawda sprawia przykrość [komentarz]

Hanka Sowińska

Tylko subtelny język dyplomacji może być wytłumaczeniem słów, których użył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, komentując wczorajszą uchwałę Sejmu w sprawie rzezi na Wołyniu.

To, co zrobili Polakom bandyci z UPA nazwane zostało tak jak stanowi prawo - wyrzynanie określonej grupy narodowościowej było, jest i będzie LUDOBÓJSTWEM! Tymczasem Poroszenko, na jednym z portali społecznościowych, napisał: „Jest mi przykro w związku z decyzją polskiego Sejmu. Wiem, że wielu zechce wykorzystać ją dla spekulacji politycznych”. Uznał , że w stosunkach między Polską a Ukrainą trzeba powrócić do przykazania: „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”.


Wideo: Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Wołyniu

źródło: Sejm/x-news

Wedle ukraińskiego prezydenta droga do „chrześcijańskiej zgody i pojednania” prowadzi poprzez „wspólne wyjaśnienie wszystkich tragicznych kart wspólnej historii”. Zanim polscy i ukraińscy badacze zabiorą się do roboty, nasz wschodni sąsiad musi sam zmierzyć się z własną przeszłością. Stepan Bandera, przywódca UPA niedawno został patronem jednej z głównych ulic Kijowa! Ukraina sama ma problem ze swoimi bohaterami (raczej antybohaterami), także ze swoją walką o niepodległość (co z formacjami walczącymi po stronie III Rzeszy?).

Dopóki sama się z tym „dziedzictwem” nie upora, o pisaniu wspólnej historii nie ma mowy!

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.