Prawda mi mamiczka powiadali. O pieśniach, które po stu latach do domu wróciły

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Krzysztof Ogiolda

Prawda mi mamiczka powiadali. O pieśniach, które po stu latach do domu wróciły

Krzysztof Ogiolda

W 1913 roku Paul Schmidt, nauczyciel z Berlina, nagrał w Racławiczkach, Smolarni i Dziedzicach na fonograf Edisona pieśni ludowe i religijne grane i śpiewane przez miejscowych. Zachowały się do dziś i należą do najstarszych zapisów polskich pieśni.

Zdigitalizowane na nośniku cyfrowym w berlińskim Archiwum Fonograficznym przez Albrechta Wiedemanna i przeniesione na płytę CD wydaną w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk dają się świetnie słuchać, choć w niektórych utworach głosom śpiewaków i instrumentów towarzyszy dyskretny chrobot, jak na dawnych płytach.

Zdigitalizowane na nośniku cyfrowym w berlińskim Archiwum Fonograficznym przez Albrechta Wiedemanna i przeniesione na  płytę CD wydaną w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk dają się świetnie słuchać, choć w niektórych utworach głosom śpiewaków i instrumentów towarzyszy dyskretny chrobot, jak na dawnych płytach. Trudno tych dawnych śpiewów  słuchać  bez wzruszenia. I to niezależnie od tego, czy berliński nauczyciel  nagrywał ludzi ni to mówiących, ni to śpiewających (melorecytacja) różaniec, czy młode kobiece głosy wykonujące kolędę „A wczora z wieczora” (zupełnie tak samo, jak dziś w naszych kościołach, może tylko odrobinę wolniej) albo wielkanocną antyfonę „Raduj się nieba Królowo”.   

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.