Prawda mi mamiczka powiadali. O pieśniach, które po stu latach do domu wróciły

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Krzysztof Ogiolda

Prawda mi mamiczka powiadali. O pieśniach, które po stu latach do domu wróciły

Krzysztof Ogiolda

W 1913 roku Paul Schmidt, nauczyciel z Berlina, nagrał w Racławiczkach, Smolarni i Dziedzicach na fonograf Edisona pieśni ludowe i religijne grane i śpiewane przez miejscowych. Zachowały się do dziś i należą do najstarszych zapisów polskich pieśni.

Zdigitalizowane na nośniku cyfrowym w berlińskim Archiwum Fonograficznym przez Albrechta Wiedemanna i przeniesione na płytę CD wydaną w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk dają się świetnie słuchać, choć w niektórych utworach głosom śpiewaków i instrumentów towarzyszy dyskretny chrobot, jak na dawnych płytach.

Zdigitalizowane na nośniku cyfrowym w berlińskim Archiwum Fonograficznym przez Albrechta Wiedemanna i przeniesione na  płytę CD wydaną w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk dają się świetnie słuchać, choć w niektórych utworach głosom śpiewaków i instrumentów towarzyszy dyskretny chrobot, jak na dawnych płytach. Trudno tych dawnych śpiewów  słuchać  bez wzruszenia. I to niezależnie od tego, czy berliński nauczyciel  nagrywał ludzi ni to mówiących, ni to śpiewających (melorecytacja) różaniec, czy młode kobiece głosy wykonujące kolędę „A wczora z wieczora” (zupełnie tak samo, jak dziś w naszych kościołach, może tylko odrobinę wolniej) albo wielkanocną antyfonę „Raduj się nieba Królowo”.   

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.