Prace w Landzmierzu trwają, ale wieś trochę poczeka, zanim w pełni stanie na nogi

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Wróblewski
Tomasz Kapica

Prace w Landzmierzu trwają, ale wieś trochę poczeka, zanim w pełni stanie na nogi

Tomasz Kapica

Cały czas trwa rozliczanie rządowych pieniędzy na odbudowę zniszczonych domów. Ale są problemy ze znalezieniem firm budowlanych.

Pierwsza rządowa pomoc w kwocie do 6 tysięcy złotych, została wypłacona w ciągu kilku dni po nawałnicy, która zniszczyła wiele domów w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, głównie Landzmierzu (gmina Cisek) oraz w niewielkiej części w Dziergowicach i Lubieszowie (gmina Bierawa).

- Cały czas trwa rozliczanie zasiłków w kwocie do 20 tysięcy złotych i tych do 100 tysięcy, które mają być przeznaczone na odbudowę zniszczonych domów. To rozliczanie idzie sprawnie, ale jeszcze to potrwa - przyznaje Alojzy Parys, wójt Ciska. Siedmiu rodzinom z Landzmierza przyznano rządowe zasiłki w kwocie do 20 tysięcy złotych, a dziesięciu - do 100 tysięcy. Łączna kwota rządowego wsparcia to 582 tys. zł. Pieniądze wypłacane są w dwóch ratach. - 80 procent poszkodowanych już rozliczyło pierwszą ratę, idzie to dosyć sprawnie, ludzie na bieżąco przynoszą faktury - mówi Danuta Pawlik, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Cisku.

7 rodzin dostało pomoc z puli do 20 tys. zł, a 10 do 100 tysięcy zł. Łącznie to prawie 600 tys.

Pojawił się jednak problem z brakiem firm budowlanych. - Firmy miały zaplanowane zlecenia, tutaj mamy do czynienia z sytuacją losową, więc czasem trudno znaleźć wykonawcę który ma wolny termin - tłumaczy wójt Parys. - Ale poradzimy sobie.

Pomoc do poszkodowanych napływa nie tylko z rządu, ale również z samorządu. Radni sejmiku opolskiego podjęli uchwałę o pomocy finansowej w wysokości po 50 tys. złotych pięciu gminom poszkodowanym w czasie sierpniowych nawałnic. Oprócz opolskiego Ciska, pomoc będzie udzielona gminie Kęsowo w powiecie tucholskim, gminie Chojnice – powiat Chojnice, gminie Dziemiany – powiat kościerski i gminie Lipusz również z powiatu kościerskiego. O pomoc materialną do marszałków wszystkich województw zaapelowali marszałkowie regionu pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Radni Kędzierzyna-Koźla podczas ostatniej sesji zdecydowali o przekazaniu pomocy finansowej dla gmin Chojnice w województwie pomorskim i Sośno w województwie kujawsko-pomorskim. Oba samorządy otrzymają po 15 tys. złotych, co pozwoli na częściowe usunięcie jej skutków. Pieniądze zostaną przekazane w formie dotacji celowej z budżetu gminy Kędzierzyn-Koźle.
Pieniądze przeznaczone dla Ciska trafią wyłącznie na zasiłki dla mieszkańców, a nie na pomoc infrastrukturalną.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.