Poznań: Wykryto setki dzikich wysypisk i nielegalnie spalanych odpadów

Czytaj dalej
Fot. SM Poznań
Marta Danielewicz

Poznań: Wykryto setki dzikich wysypisk i nielegalnie spalanych odpadów

Marta Danielewicz

Ujawniono 762 dzikie wysypiska, przeprowadzono ponad 3 tysiące kontroli spalania odpadów w przydomowych kotłowniach, skontrolowano 144 place budowy. Straż miejska w Poznaniu w 2018 roku miała ręce pełne roboty.

Rok 2018 był rekordowy pod kątem ilości zgłoszeń do straży miejskiej, dotyczących spraw związanych z ochroną środowiska. Strażnicy przyjęli ich aż 15 tysięcy od mieszkańców Poznania.

- Interwencje strażników z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska to zanieczyszczenia miejsc publicznych, zwierzęta wymagające pomocy człowieka, spalanie odpadów i gospodarka odpadami komunalnymi. Każda interwencja wymaga sporego nakładu pracy

- tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Dzikie wysypiska

Najwięcej zgłoszeń dotyczyły nielegalnych wysypisk i próśb o interwencję w związku ze spalaniem odpadów w przydomowych kotłowniach.

W 2018 roku strażnicy ujawnili i doprowadzili do usunięcia 762 dzikie wysypiska śmieci. W 44 przypadkach sprzątali sprawcy na własny koszt, a w 7 przypadkach sprawcy zostali złapani na „gorącym uczynku”. Pozostałe miejsca zanieczyszczone sprzątane były na koszt zarządcy terenu, najczęściej były to tereny miejskie.

Spalanie odpadów

Eko Patrol straży miejskiej, który składa się jedynie z kilkunastu strażników, przeprowadził 3 276 kontroli w zakresie spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych.

- W 364 przypadkach winnych ukarano (6 spraw trafiło do sądu). W trakcie czynności kontrolnych, w sytuacji gdy funkcjonariusze mieli informacje, że spalane były odpady, a osoba poddana kontroli zaprzeczała, pobierano próbki popiołu do badań laboratoryjnych. W zdecydowanej większości wyniki badań jasno wskazywały na spalanie odpadów, z podaniem konkretnych materiałów – np. spalane było drewno pokryte farbą olejną. Taka sytuacja najczęściej występuje przy spalaniu ram okiennych lub innych elementów stolarki budowlanej. Natomiast z grupy osób karanych najczęściej dochodziło do spalania starych mebli - mówi Piwecki.

Rzecznik SM podkreśla, że było też kilka przypadków, w których strażnicy ujawnili tzw. wypalanie kabli.

Place budowy

Dodatkowo w 2018 roku strażnicy przeprowadzili 2 467 kontroli 144 na placach budowy i terenach przyległych, a to oznacza, że statystyczna budowa była kontrolowana 17 razy.
- Taka sytuacja powstała z uwagi na spore uciążliwości generowane przez „budowy” w ścisłym centrum - tłumaczy Przemysław Piwecki.

Mandaty wystawiono 148 osobom, a w przypadku jednej strawa trafiła do sądu.

Niszczenie zieleni i zwierzęta

Do obowiązków SM należy także wystawianie mandatów i upominanie osób, które niszczą zieleń. W 2018 roku przeprowadzono w tym zakresie 1 763 interwencje.

Dodatkowo, nierzadko strażnicy miejscy interweniują także w sytuacjach dotyczących zwierząt. Do poznańskiego schroniska strażnicy przekazali 365 bezpańskich psów, 143 koty wymagające pomocy człowieka, a do Ptasiego Azylu 608 chorych i rannych ptaków.

- Interweniowaliśmy też 634 razy w sprawie dzikich zwierząt

- dodaje P. Piwecki.

Załoga Eko Patrolu wyposażona jest na co dzień do takich zadań w sprzęt do wyłapywania i humanitarnego transportu zwierząt domowych, ale również w sprzęt pomiarowy jakości powietrza – sprawdzają poziom pyłów zawieszonych w różnych rejonach, o różnych porach dnia i nocy. Uzyskane wyniki stanowią podstawę do kompleksowych kontroli spalania w gospodarstwach domowych.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.