Poznaj fakty i mity o nadciśnieniu

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
oprac. (kas)

Poznaj fakty i mity o nadciśnieniu

oprac. (kas)

Nadciśnienie dotyczy wyłącznie osób starszych? Chorobę dziedziczymy po rodzicach? Nadciśnieniowcy nie powinni korzystać z samolotów? Prawda czy mit?

O nadciśnieniu tętniczym krąży wiele mitów. W gąszczu informacji nie zawsze jesteśmy w stanie wyselekcjonować, co jest realnym problemem, a co nie. Niestety, często prowadzi to do bagatelizowania istotnych kwestii.

Nadciśnienie tętnicze nie jest groźne. MIT!

- To jest najczęstszy mit, jaki krąży wśród pacjentów i ogólnie wśród Polaków. Wciąż mnie to dziwi, ponieważ to najczęstsza przyczyna udaru mózgowego czy zawałów mięśnia serca - tłumaczy profesor Andrzej Januszewicz, hipertensjolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Jeżeli nic nie dolega, nadciśnienia tętniczego nie trzeba leczyć. MIT!

Wśród większości z nas pokutuje przekonanie, że jeżeli coś nie boli, nie sprawia problemów i nie utrudnia codziennego funkcjonowania to albo nie jest groźne, albo wręcz nie istnieje. Po co więc zmieniać swój styl życia i niepotrzebnie stosować pigułki, jeżeli dobrze się czujemy?

Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nadciśnienie tętnicze przez długie lata rozwija się skrycie, ale już w tym okresie dochodzi do uszkodzenia serca, nerek, mózgu czy tętnic. Gdy zaczyna już coś dolegać, to oznacza, że problem jest poważny i często nieodwracalny.

Nadciśnienie to choroba osób starszych. MIT!

Każda grupa wiekowa jest narażona na rozwój choroby. Co więcej, nadciśnienie tętnicze mogą mieć również dzieci i młodzież. Styl życia i dieta powodują, że choroba ta rozwija się coraz wcześniej. Prawdą jest, że u osób starszych częściej rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze, ale dzieje się tak dlatego, że w związku z różnymi innymi dolegliwościami częściej uczęszczają do lekarza, podczas gdy młodzi raczej unikają gabinetu lekarskiego.

Nadciśnienie tętnicze może być dziedziczne. FAKT!

Dzieci, których rodzice lub jedno z rodziców choruje na nadciśnienie, częściej doświadczają tej choroby. Oczywiście nie musi tak być, ale dla nas jest to sygnał: bądź czujny!

Nadciśnienie tętnicze dotyka tylko osoby otyłe. MIT!

Oczywiście statystyki pokazują, że większość pacjentów z nadciśnieniem tętniczym cierpi również z powodu otyłości. Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie mamy nadwagi, to nadciśnienie tętnicze nam nie grozi.

Osoby z nadciśnieniem powinny być leczone do końca życia. FAKT!

Niestety, nadciśnienia tętniczego u większości pacjentów nie można skutecznie „wyleczyć” i następnie odstawić na stałe leki obniżające ciśnienie tętnicze. Choroba - aby osiągnąć powodzenie terapii i normalizację ciśnienia tętniczego - wymaga systematycznego przyjmowania leku lub leków zazwyczaj przez całe życie. Natomiast wszystkie podejmowane działania mają na celu zapobieganie rozwojowi skutków choroby. W przypadku wstępnej fazy choroby jest to zmiana diety, stosowanie aktywności fizycznej czy utrata masy ciała. Gdy jest to konieczne, włączane są również leki przeciwnadciśnieniowe.

Ponieważ przyjmowanie kilku tabletek dziennie może być uciążliwe, stosuje się również preparaty wieloskładnikowe, które zawierają kilka potrzebnych substancji w jednej pigułce.

Kobiety, u których wystąpiło nadciśnienie w ciąży są podatne na rozwój nadciśnienia w przyszłości. FAKT!

Nadciśnienie wciąży może wystąpić nawet uco 10 kobiety, szczególnie urodzących poraz pierwszy. Stosowanie leków iregularne pomiary ciśnienia to podstawowe sposoby radzenia sobie zproblem. Najczęściej nadciśnienie zanika niedługo poporodzie, ale badania pokazują, że kobiety, uktórych rozwinęło się podczas ciąży, mogą chorować w przyszłości. Większe jest też ryzyko rozwoju wdalszym życiu kobiety różnych powikłań wukładzie krążenia.

Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy. MIT!

Ponieważ traktujemy kawę jak używkę, często wydaje nam się, że podobnie jak alkohol czy papierosy, wpływa ona na rozwój nadciśnienia tętniczego. Alkohol i papierosy rzeczywiście nasilają ciężkość choroby, jednocześnie sprzyjają też wzrostowi ciśnienia. Jednak kawa czy mocna herbata z reguły nie powodują wzrostu ciśnienia i nie ma dowodów na to, że sprzyjają chorobie.

Osoby z nadciśnieniem nie powinny podróżować samolotem. MIT!

Nadciśnienie nie stanowi przeszkody, jednak przed lotem należy poinformować lekarza o planowanej podróży. Lot jest bardzo często przeżyciem emocjonalnym, dlatego też warto mieć ze sobą lek zapisany przez lekarza, który ewentualnie obniży nam ciśnienie oraz leki na uspokojenie.

Leczenie nadciśnienia opiera się tylko na stosowaniu leków. MIT!

Gdy lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia o nadciśnieniu i postawi diagnozę, niezbędne jest podjęcie leczenia. Obejmuje ono - w zależności od stopnia zaawansowania choroby - postępowanie niefarmakologiczne i farmakologiczne. Do działań poza-lekowych zalicza się modyfikację stylu życia i aktywizację pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz zaleca obniżenie masy ciała. Dotychczasowe badania dowodzą, że u chorych z nadciśnieniem i 10-procentową nadwagą, redukcja masy ciała już o 5 kg powoduje obniżenie ciśnienia oraz korzystnie wpływa na czynniki ryzyka.

oprac. (kas)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.