Pożegnali jednego z żołnierzy wyklętych

Czytaj dalej
Fot. Fot. MNADESŁANE
Maria Eichler

Pożegnali jednego z żołnierzy wyklętych

Maria Eichler

Przez lata zapomniani, teraz odzyskują swoje miejsce w historii. Także groby, w których chowa się ich z należnym szacunkiem.

Członkowie i sympatycy komitetów terenowych Prawa i Sprawiedliwości z Chojnic i Tucholi oraz członkowie NSZZ Solidarność wraz z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim uczestniczyli w niedzielę w Warszawie w państwowym pogrzebie szczątków pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W pogrzebie wzięli udział prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński, marszałek Sejmu profesor Ryszard Terlecki, ministrowie z kancelarii prezydenta, parlamentarzyści.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele seminaryjnym pw. Świętego Karola Boromeusza na Powązkach.

Przemawiał prezydent Andrzej Duda, który odwołał się do tradycji i źródeł żołnierzy wyklętych - ich symbolem stał się Zygmunt Szendzielarz. Żołnierze niezłomni wychowali się na micie wolnej Polski, powstania styczniowego i wygranej wojny z bolszewikami. To budowało ich postawę. Z odwagą stanęli do obrony kraju w 1939 r., a po wojnie nie zgodzili się na Polskę, która nie będzie wolna. Nie dali się złamać. Ginęli w ubeckich kazamatach. Ich groby odnaleziono po latach.

Po prezydencie głos zabrał siostrzeniec pułkownika Łupaszki - Bogdan Kasprowicz.

Trumna z kościoła do grobu rodzinnego była transportowana na lawecie armatniej z okresu II RP. W kondukcie pogrzebowym wzięli udział między innym członkowie grup rekonstrukcyjnych, w tym ułani z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, pułku, w którym służył rotmistrz Zygmunt Szendzielarz. Szczątki pułkownika spoczęły w grobie jego córki Barbary na Cmentarzu Powązkowskim.

Tysiące osób uczestniczyło w tych uroczystościach pogrzebowych, to była wielka demonstracja patriotyczna, hołd złożony wyklętym.

Maria Eichler

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.