Powstanie wzorzec Polaka. Genetyczny

Czytaj dalej
Fot. Mikolaj Suchan
Karolina Koziolek

Powstanie wzorzec Polaka. Genetyczny

Karolina Koziolek

Poznańscy naukowcy rozpoczynają nietypowe badania. Chcą stworzyć referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce.

- Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce

- zapowiada prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Powstanie wzorzec Polaka. Genetyczny
Adrian Wykrota Prof. Jacek Błażewicz (po lewej) i prof. Marek Figlerowicz pokierują grantem wartym 105 mln zł. Stworzą wzorcowy genom mieszkańca Polski, dowiemy się, na co będziemy chorować i jak się leczyć

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej otrzymali grant wart 105 mln zł na zbadanie genomu standardowego mieszkańca Polski. To pierwszy taki projekt w kraju i jeden z pierwszych na świecie. Naukowcy zbadają genomy 5 tysięcy statystycznych Polaków, by stworzyć obraz genetyczny populacji.

Łatwiejsze leczenie

Po co takie badania? Utworzenie wzorcowego genomu mieszkańca Polski będzie można wykorzystać np. w medycynie. Coraz popularniejsze jest tzw. indywidualizacja leczenia, czyli dobieranie konkretnych leków i ich dawek w zależności od tego, co zapisane w genach. Praca poznaniaków pozwoli na łatwiejsze leczenie dzięki porównaniu genomu osoby chorej do wzorcowego genomu.

- Porównując wzorcowy genom mieszkańca Polski z genomem danego pacjenta, łatwiej można zdiagnozować u niego chorobę i zastosować optymalne leczenie

- tłumaczy prof. Figlerowicz. Dodaje zarazem, że metoda może być stosowana już w profilaktyce. - Pozwoli na rozpoznanie skłonności do określonych chorób i ich łatwiejszemu zapobieganiu - tłumaczy.

Oczywiście pod warunkiem, że chory podda się kompleksowym badaniom genetycznym, które kosztują ok. 4 tys. zł. Badanie genomu wykonuje się raz i służy przy leczeniu wszystkich chorób genetycznych.

Informatyczny algorytm

Badania poznańskich naukowców będą odbywać się pod szyldem konsorcjum naukowego Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki stworzonego przez prof. Jacka Błażewicza z Politechniki Poznańskiej. Do naukowców dołączy także biznes pod postacią spółki Centrum Badań DNA. Informatycy z PP zajmą się tworzeniem algorytmu zapewniającego szybsze sekwencjonowanie genomu.

- Biznes zapewni nam aparaturę, dzięki której będziemy mogli nasz projekt przeprowadzić

- uzupełnia prof. Jacek Błażewicz, dyrektor Instytutu Informatyki PP. Dodaje, że opracowanie wzorcowego genomu otwiera drogę do dalszych badań naukowych nad genetyką. Rezultat badań poznamy w 2020 r.

Rewolucje w genetyce szansą dla pacjentów z rzadkimi chorobami

Źródło: Dzień Dobry TVN / x-news

Karolina Koziolek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.