Poważne problemy finansowe Mariusza Świtalskiego. Sąd zabezpiecza coraz większą część jego majątku. W tle spór o ponad 340 mln złotych

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kaźmierczak
Norbert Kowalski

Poważne problemy finansowe Mariusza Świtalskiego. Sąd zabezpiecza coraz większą część jego majątku. W tle spór o ponad 340 mln złotych

Norbert Kowalski

Znany poznański biznesmen Mariusz Świtalski ma coraz większe problemy finansowe. W ostatnim czasie poznański Sąd Okręgowy już po raz kolejny zabezpieczył jego majątek w sporze z Delta Capital Partners. W tle jest sprzedaż sklepów sieci Małpka oraz spór z amerykańską firmą o 340 mln złotych.

O problemach Mariusza Świtalskiego zrobiło się głośno w lutym 2020 roku. Wtedy to przedstawiciele amerykańskiej firmy Delta Capital Partners wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że 21 lutego 2020 roku poznański Sąd Okręgowy wydał postanowienie, na mocy którego zajął majątek Świtalskiego oraz jego spółek z grupy Sowiniec. Chodziło o kwotę 80,3 mln euro, czyli ponad 340 mln zł.

Tłem tego sporu jest sprzedaż sklepów sieci Małpka, która należała wtedy do Mariusza Świtalskiego (formalnie sprzedawcą Małpki

Mariusz Świtalski ma coraz większe problemy finansowe. Przyczyną jest jego spór z amerykańską spółką Delta Capital Papers
Grzegorz Dembiński Spółka Czerwona Torebka w coraz większym stopniu jest zabezpieczana przez sąd na rzecz Forteam

była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Świtalskiego). W 2015 roku Małpka została sprzedana na rzecz spółki Forteam Investments Limited, której właścicielem jest Delta Capital Partners. Natomiast Mariusz Świtalski oraz Sowiniec Group mieli zagwarantować nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można by sprzedać sieć sklepów Małpka.

Jednak, gdy w 2018 roku Fortem próbował sprzedać sieć Małpka, nie był w stanie uzyskać co najmniej takiej samej ceny, za jaką kupił sieć od Świtalskiego.

28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego

- informowali przedstawiciele Delta Capital Partners.

Chociaż Mariusz Świtalski odwołał się od lutowej decyzji Sądu Okręgowego o pierwszym zabezpieczeniu jego majątku, to w czerwcu została ona podtrzymana, a jego zażalenie oddalono. Co więcej, w ostatnich dniach Sąd Okręgowy w Poznaniu po raz trzeci zabezpieczył majątek Świtalskiego na rzecz roszczeń Forteam Investments.

- Uzyskane przez Forteam zabezpieczenie dotyczy roszczenia o uznanie za bezskuteczne dwóch umów sprzedaży pakietów akcji spółki Czerwona Torebka. Na podstawie uzyskanego zabezpieczenia dokonano kolejnego zajęcia przez Forteam akcji Czerwonej Torebki

- informują przedstawiciele Delta Capital Partners.

Obie transakcje miały miejsce w marcu tego roku, już po pierwszej decyzji Sądu Okręgowego o zabezpieczeniu roszczeń w lutym. Łącznie, na mocy pierwszego (uzyskanego w lutym) i trzeciego postanowienia sądu, 48,44 proc. akcji Czerwonej Torebki zostało objętych zabezpieczeniem.

Natomiast 35,5 proc. akcji Czerwonej Torebki zostało zajęte przez komornika, a w stosunku do pozostałych 12,94 proc. prowadzone są działania mające do tego doprowadzić. Z kolei jeszcze pod koniec kwietnia sąd postanowił o zabezpieczeniu roszczeń Forteam na części majątku dzieci Mariusza Świtalskiego.

- Będziemy w pełni korzystać z przyznanych nam przez sąd uprawnień pozwalających na aktywne włączenie się w procesy nadzorcze nad Czerwoną Torebką. Zamierzamy także skorzystać z naszego prawa do spotkania z zarządem, który odpowiada za obecną kondycję spółki, aby uzyskać wszystkie istotne informacje i poznać szczegółowe plany dotyczące jej przyszłości. Chcemy również wyrazić nasze obawy dotyczące wątpliwego sposobu zarządzania firmą – mówi Christopher DeLise, prezes funduszu Delta.

Czytaj więcej o sprawie:

------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.