Portfel pustawy, czyli emertura (o)polskiej kobiety

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Edyta Hanszke

Portfel pustawy, czyli emertura (o)polskiej kobiety

Edyta Hanszke

1560 kontra 2782. Takie średnie emerytury otrzymali Opolanka i Opolanin w październiku 2017 roku. – Bo panie mniej zarabiają, pracują krócej, a dożywają późniejszego wieku – wyjaśnia przedstawiciel ZUS w Opolu.

Bez względu na to, jak długo będę pracowała, ile uzbieram i w jakim wieku przejdę na emeryturę, zawsze w stosunku do mężczyzny będę miała emeryturę o jedną trzecią mniejszą. Jest to niekonstytucyjne, ponieważ zgodnie z konstytucją wszyscy jesteśmy obywatelami. Nie ma podziału na kobiety i mężczyzn - mówiła przez rokiem Barbara Belicka, wiceprzewodnicząca krajowych struktur Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność - Oświata” podczas organizowanych przez ZUS debat poświęconych przeglądowi systemu emerytalnego.

  • Rachunek jest prosty: jeśli przykładowe 1000 zł zgromadzonego kapitału podzielimy przez 260 miesięcy dalszego trwania życia kobiety i między 216 miesięcy w przypadku mężczyzny - to pan emeryt dostanie co miesiąc więcej niż pani emerytka
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.