Pomnik Wojciecha Młynarskiego stanie na Wzgórzu Uniwersyteckim obok pomnika Agnieszki Osieckiej

Czytaj dalej
Fot. Patrycja Wanot (O)
Anna Grudzka

Pomnik Wojciecha Młynarskiego stanie na Wzgórzu Uniwersyteckim obok pomnika Agnieszki Osieckiej

Anna Grudzka

Odsłonięcie pomnika poety zaplanowano na 16 września. Młynarski będzie ostatnią postacią, która „zasiedli” Wzgórze Akademickie.

- Dawno marzyliśmy z profesorem Nicieją, żeby Wojciecha Młynarskiego posadzić obok jego przyjaciółki. Osiecka siedzi na Wzgórzu taka smutna... - mówi Karol Cebula, przedsiębiorca i sponsor Uniwersytetu Opolskiego.

To, czego nie udało się tego zrobić za życia Wojciecha Młynarskiego, wydarzy się już w najbliższą sobotę. Na godz. 17. zaplanowano odsłonięcie jego pomnika. Poeta „przysiądzie” na krześle obok Agnieszki Osieckiej.

- Będą sobie rozmawiać o życiu i o tym, dlaczego pani Agnieszce te kartki się rozsypały. Obok dostawimy jeszcze jedno puste krzesło, aby można było usiąść w ich towarzystwie i posłuchać o czym sobie gawędzą - dodaje Karol Cebula, który ufundował pomnik.

Jego twórcą jest prof. Marian Molenda z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Praca nad nim trwała wiele miesięcy, a sam monument powstał w opolskiej odlewni rodziny Halupczoków. Co ważne projekt widziała i zaakceptowała Agata Młynarska.

- Powiedziała, że jest piękny - mówi Cebula. Pomnik Młynarskiego będzie ostatnim, jaki pojawi się obok Collegium Maius.

- W ten sposób zamkniemy kompleks poświęcony największym polskim wykonawcom. Na Wzgórzu Akademickim jest już Kofta, Osiecka, Grechuta, Niemen, Przybora. Musiał tam być i Wojciech Młynarski - mówił prof. Stanisław S. Nicieja, kustosz Wzgórza Akademickiego.

Anna Grudzka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.