Pomnik Matki Boskiej w Szczecinie. Pomysł trafił na sesję

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

Pomnik Matki Boskiej w Szczecinie. Pomysł trafił na sesję

Marek Jaszczyński

Jutro, 12 września, na sesji będzie rozpatrywany pomysł przebudowy

Radni zmierzą się z pomysłem przerobienia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej na monument poświęcony Matce Boskiej. „Głos” pisał o pomyśle w czerwcu, kiedy to obywatelski projekt uchwały w tej sprawie trafił do Rady Miasta Szczecin. Uchwałę złożył Społeczny komitet w sprawie ustanowienia i ukształtowania w Szczecinie pomnika Matki Bożej Królowej Pokoju, patronki pojednania narodów Europy.

Propozycja komitetu jest taka, żeby pozostawić pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, ale dokonać jego przebudowy. Według propozycji inicjatorów adaptacji, figura Matki Boskiej miałaby zwieńczyć pomnik. W liście do radnych czytamy, że „na miejscu pomnika wyzwolenia - i zniewolenia zarazem - niech powstanie dzieło o głębokiej wymowie duchowej”. Szkopuł w tym, że pomnik - zgodnie z wolą rady miasta ma zniknąć z dotychczasowego miejsca.

Co o tym sądzą radni

- Uważam pomysł postawienia na pomniku wdzięczności Matki Boskiej za absurdalny, który brzmi jak primaaprilisowy żart. Na pewno będę głosował przeciwko temu pomysłowi - mówi Wojciech Dorżynkiewicz, radny niezrzeszony.

Projektu nie poprze też przedstawiciel SLD.

- To dla mnie kuriozalna sprawa. Argumentacja pomysłodawców mnie nie przekonuje i myślę, że podobne odczucia ma większość szczecinian - mówi Henryk Jerzyk, radny lewicy.

Inny radny mówi o chaosie

- Przedstawiona propozycja pomnika w mojej opinii wprowadzi jeszcze większy chaos w przestrzeni miejskiej. Proponowany pomnik jest o niskich walorach estetycznych oraz artystycznych. Jeżeli w tym miejscu miałby powstać jakikolwiek pomnik czy też rzeźba, powinno się to odbyć w oparciu o konkurs, niezależny od konkursu zagospodarowania przestrzeni na placu Żołnierza Polskiego - komentuje Michał Wilkocki, wiceprzewodniczący rady miasta.

Niektórzy radni uważają sprawę usunięcia pomnika za zamkniętą i że nie ma miejsca na własne wizje.

- Dla mnie to pomysł abstrakcyjny. Nie po to miasto rozpisało konkurs na zagospodarowanie tego miejsca, żeby wstrzymywać decyzję. Nie oszukujmy się, Matka Boska na cokole sowieckiego pomnika? Komuniści z religią mieli niewiele wspólnego - uważa Rafał Niburski, radny PiS.

Marek Jaszczyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.