Polityka i pieniądze. Politycy PiS powinni wybrać: mieć czy być

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Tomasz Kapica

Polityka i pieniądze. Politycy PiS powinni wybrać: mieć czy być

Tomasz Kapica

Osoby, które zarabiają dużo w spółkach Skarbu Państwa, nie będą na listach PiS w wyborach do samorządu - zapowiedział prezes Kaczyński. I wywołał panikę wśród niektórych członków partii.

Problem dojenia spółek Skarbu Państwa przez polityków jest tak stary jak same spółki i dotyczył wszystkich rządów. - I wszystkie partie zapowiadały już, że zrobią z tym porządek. Ale żadna nie zrobiła - mówi jeden z polityków PiS.

Ostatnia zapowiedź prezesa partii PiS Jarosława Kaczyńskiego wywołała jednak dużo większy popłoch w partyjnych szeregach niż poprzednie takie deklaracje. Jarosław Kaczyński publicznie podkreślił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy, i zrobił to, by zdobyć poklask u wyborców. Wyraził się dosłownie tak: - Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki. Ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu - powiedział szef partii.

Nie do końca wiadomo, co prezes miał na myśli

Deklarację taką powtórzyła za prezesem rzeczniczka PiS Beata Mazurek: - Komitet Polityczny PiS podjął decyzję, iż na listach kandydatów w wyborach samorządowych na radnych wszystkich szczebli nie zostaną umieszczone osoby, które są zatrudnione na wysoko płatnych stanowiskach kierowniczych i doradczych w spółkach Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego.

Problem jednak w tym, że deklaracje nie są precyzyjne. Nie wiadomo również, czy chodzi o obecnie zatrudnionych, zatrudnionych w momencie wyborów, czy również np. o osoby, które pracowały w takiej firmie tylko przez kilka miesięcy.

Jarosław Kaczyński: - Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki. Ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.