Policjanci w mundurach i cywilni węszą za terrorystami w regionie

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Prokuska
Maciej Czerniak

Policjanci w mundurach i cywilni węszą za terrorystami w regionie

Maciej Czerniak

Od wczoraj na ulicach miast w Kujawsko-Pomorskiem jest więcej policji. To polecenie z komendy głównej po zamachach w Brukseli.

Dworce kolejowe i autobusowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu, centra handlowe, a nawet jedyny w naszym regionie port lotnicy w Bydgoszczy od dwóch dni znajdują się pod szczególną uwagą policji.

- Patroli już jest więcej. Pełnią je policjanci umundurowani i nieumundurowani, operacyjni - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - W tych miejscach przepływu ludzi szczególną uwagę zwracają na podejrzane, pozostawione gdzieś pakunki, bagaże. Obserwują zachowanie ludzi. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo w miejscach, gdzie przebywa dużo osób - dodaje policjantka.

Kujawsko-pomorscy mundurowi wypełniają polecenie p.o. komendanta głównego. Wczoraj po wtorkowych zamachach w stolicy Belgii insp. Andrzej Szymczyk powiedział: - Policja jest gotowa do wystawienia dodatkowych patroli i posterunków.

Jednocześnie tymczasowy szef policji (pełniący tę funkcję po odejściu poprzedniego KGP Zbigniewa Maja) zaznaczył, uspokajając: - Informacje posiadane obecnie przez policję nie wskazują na bezpośrednie zagrożenie terrorystyczne w Polsce.

Rzecznik KGP mł. insp. Marcin Szyndler wyjaśnia: - Większa liczba patroli również w województwie kujawsko-pomorskim nie oznacza, że zagrożenie zamachami w Polsce wzrosło. Chodzi jednak też o poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Relacje medialne, telewizyjne z miejsc, w których dokonano zamachów mogą wzbudzić niepokój. Chodzi o to, by ludzie, widząc więcej policji na dworcach, na lotniskach, po prostu byli spokojniejsi. Nie chcemy dopuścić do wzrostu niepokoju z powodu wydarzeń, które miały miejsce w Brukseli - dodaje rzecznik.

- Ilu policjantów więcej rzeczywiście ma się pojawić na ulicach polskich miast? - pytamy Szyndlera. Odsyła do komend wojewódzkich, zaznaczając, że ocenę stanu bezpieczeństwa w regionach powierzono szefom poszczególnych jednostek.

Monika Chlebicz z kolei mówi: - Nie mam informacji, co do stanu liczbowego policjantów, którzy pełnią w tej chwili dodatkowe patrole. Podkreśla, że taka informacja zwłaszcza w odniesieniu do policjantów operacyjnych, pracujących w cywilnych ubraniach i tak pozostaje niejawna.

Do pracy w terenie wysłały swoich oficerów również inne służby, w tym Straż Graniczna: - Po zamachach w Belgii zwiększyliśmy liczbę patroli w strefach otwartych na lotniskach, czyli między innymi w halach odlotów. Dotyczy to również patroli nieumundurowanych - podkreślił mjr Marek Łapiński, komendant główny SG. Strażnicy apelują również do podróżnych, aby zwracali szczególną uwagę na przedmioty i pakunki pozostawione bez opieki.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.