Paulina Padzik

Polacy, heretycy i poganie

Ksiądz Jan Mateusz Gacek Fot. Piotr Krzyżanowski Ksiądz Jan Mateusz Gacek
Paulina Padzik

Kościół musi się zmienić, uderzyć w piersi i oczyścić z nadużyć - mówi prof. Zbigniew Pasek, religioznawca. Tłumaczy, jak pojmujemy katolicyzm i dlaczego tak wielu młodych ludzi odchodzi od Kościoła.

Jak wierzą Polacy?

Nasz katolicyzm jest bardziej zbliżony do południowych odmian religijności - jest ludowy, maryjny, silnie naznaczony sarmackim przywiązaniem do obrzędowej strony religii. Także pełen przesądów i magicznych praktyk. W latach 70. prof. Piwowarski prowadził badania o religijności Polaków. Publikacje pokazały m.in., że około jedna trzecia katolików w Polsce nie zna podstawowych prawd wiary. Reszta interpretuje je niepoprawnie albo selektywnie. Wiele osób sądzi, że Święta Trójca to Józef, Maryja i Jezus. Gdyby działała dzisiaj inkwizycja, to z jej punktu widzenia, Polacy to heretycy i poganie, bo nie posiadają podstawowej wiedzy katolickiej.

Mimo to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o liczbę wierzących i praktykujących - to około 50 proc. społeczeństwa. A Polaków, deklarujących wiarę w Boga, jest aż 90 proc.

Dlatego z zainteresowaniem śledzę to, co obecnie dzieje się w polskim Kościele. Czy stanie się tak jak w Irlandii, gdzie po ujawnieniu skali pedofilii wśród księży poparcie dla Kościoła jako instytucji spadło radykalnie, niemal o połowę? W Polsce chyba tak nie będzie, bo wydaje mi się, że Polacy nie mają wyobraźni, co do alternatywy kulturowej.

To znaczy?

W Polsce katolicyzm nie jest religią, tylko formą kulturową.

Czytaj więcej:

 • Przekonaj się, co mówią najnowsze badania opinii społecznej o religijności Polaków
 • Jak postulaty głoszone przez papieża Franciszka mają się do postępowania wielu księży
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Paulina Padzik

Dziennikarka "Gazety Krakowskiej", laureatka konkursu Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Zajmuje się tematami społecznymi i interwencyjnymi - nie tylko lokalnie. Pisze też o ciekawych ludziach i miejcach. Prowadzi programy wideo: "Zakaz wstępu" i "Dzieci mówią jak jest". Znasz sprawę, którą warto opisać lub chcesz coś zgłosić? Napisz do mnie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.