Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pojedynek o nyski bon. Skończy się skandalem?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Pojedynek o nyski bon. Skończy się skandalem?

Krzysztof Strauchmann

Burmistrz Nysy naraża gminę i jej mieszkańców na poważne konsekwencje finansowe, upierając się przy obecnym kształcie nyskiego bonu wychowawczego - ostrzega współautor nyskiego bonu Mariusz Nasiborski. - Rodzice mogą być postawieni przed koniecznością zwrotu przyznanych świadczeń.

W ubiegły czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po raz drugi unieważnił uchwałę gminy Nysa o ustanowieniu tzw. nyskiego bonu wychowawczego. Chodzi o świadczenie z budżetu gminy dla rodziców w wysokości 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dzieci w wieku 1-6 lat. W praktyce bon trafia tylko do małżeństw, które według uchwały stanowią tzw. grupę pierwszeństwa.

Do sądu administracyjnego bon zaskarżyła Ewelina H. z Nysy, która samotnie wychowuje dwoje dzieci. Kobieta wystąpiła o takie świadczenie, ale urząd miasta dwukrotnie jej odmówił, ponieważ nie znalazła się w faworyzowanej grupie. Dopiero po odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu i wykazaniu, że gmina miała pieniądze na wypłatę świadczenia, ale środki przesunięto, SKO nakazało burmistrzowi wydanie pozytywnej decyzji i wypłatę świadczenia.

Spór o konstytucję

Wojewódzki Sąd Administracyjny po raz drugi unieważnił w całości uchwałę o zasadach przyznawania świadczenia dla rodziców w Nysie, wskazując, iż jest ona niezgodna z przepisami prawa oraz Konstytucją RP. Jeśli orzeczenie się uprawomocni, uchwała zostanie wyeliminowana z porządku prawnego.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Strauchmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.