Po pierwsze - pieniądze [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Lauren Hurley
JacekDeptuła

Po pierwsze - pieniądze [komentarz]

JacekDeptuła

Dlaczego Brytyjczycy chcą wyjść z Unii Europejskiej? Znacznie upraszczając, chodzi o dwie zasadnicze sprawy.

O pieniądze - co tydzień Wielka Brytania wpłaca do unijnej kasy około 200 mln funtów. I po drugie - Wyspiarze mają dosyć niekontrolowanej imigracji, która się też wiąże z pieniędzmi. Zasiłki socjalne kosztują ich 30 miliardów funtów rocznie, z czego 5 miliardów dla imigrantów z Unii.

Dlaczego w Niemczech 15-proc. poparcie uzyskuje skrajna prawica? Powstała po kryzysie finansowym w 2008 r., a wzmocniła się po blisko milionowej fali imigrantów. Z tym też wiążą się miliardowe wydatki.

Dlaczego we Francji skrajna nacjonalistka Marie Le Pen i jej Front Narodowy ma 30-proc. poparcie? Dlatego że obwinia Unię o ubożenie Francuzów, m.in. przez przyjęcie Polski, o bezrobocie, deficyt budżetowy i wydawanie miliardów na zasiłki dla imigrantów. Podobnie jest w Hiszpanii, Włoszech, Austrii i Belgii.

Nacjonalizm? Owszem, ale to tylko pochodna faktu, że nawet w najbogatszych krajach unijnych żyje się z roku na rok gorzej. Tymczasem pieniądze są. Organizacja humanitarna Oxfam przygotowała w ubiegłym roku raport, według którego w niebywałym tempie rośnie skala globalnej nierówności. W tym roku 1 proc. najbogatszych ludzi posiada już ponad połowę globalnego bogactwa! W 2009 r. było to 44, a dwa lata temu już 48 proc. Światem rządzą gigantyczne korporacje finansowe i megakoncerny z majątkami przewyższającymi budżety wielu państw świata.

Ale czy słyszał ktoś o uczciwym opodatkowaniu transakcji finansowych tych gigantów albo likwidacji rajów podatkowych? Od dwóch dekad mówi się, że garstka bogatych bogaci się nieprawdopodobnie, a rzesza biednych ubożeje. Jak pokazał ostatni kryzys finansowy, światowe banksterstwo jest bezkarne i ciągle zarabia na bankructwach maluczkich. Aby zapobiec rosnącemu ubóstwu i międzynarodowemu chaosowi, elity polityczne muszą opodatkować kapitał spekulacyjny, a nie tylko uczciwą pracę. Wówczas Unii nie zagrozi nawet Brexit.

JacekDeptuła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.