Opolskie gminy, na terenie których żyją wilki, powinny przygotować sposoby ich płoszenia. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wystąpiła do wójtów z odpowiednimi instrukcjami.
Wilków na terenie Polski stopniowo przybywa, choć szacunki są rozbieżne. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” szacuje, że jest ich najwyżej 560. Główny Inspektor Ochrony Środowiska podaje liczbę ok. 2 tysięcy w roku 2019. Na Opolszczyźnie Polski Związek Łowiecki na podstawie obserwacji terenowych szacuje, że wilków jest ok. 30 – 40.
- Pracownicy leśni i myśliwi spotykają i samotne basiory i wadery prowadzące po 5 – 6 młodych. Występują na terenie całej Opolszczyzny, ale najdłużej są obserwowane w Borach Stobrawskich a także w rejonie Kędzierzyna Koźla – mówi Jan Kowalski z biura Zarządu Okręgu PZŁ. – Nie mieliśmy dotychczas przypadku, żeby wilki zagrażały ludziom czy zwierzętom hodowlanym. Może poza jednym, sprzed kilku laty, gdy zagryzły kilka owiec w rejonie Starych Budkowic w gminie Murów. W czasie zalegania pokrywy śniegowej myśliwi obserwowali ślady ich obecności. Poza tym widzimy, że zwierzyna płowa zbija się nocami w większe chmary dla bezpieczeństwa przed drapieżnikami.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień